درسهایی از قرآن

اهمیت عید غدیر

0 151

عید غدیر خم چه روزی است /عید غدیر سال ۱۴۰۲

عید غدیر خم یکی از اعیاد بزرگ ما شیعیان است که در هجده ذیحجه اتفاق افتاده و ما این روز را جشن می گیریم. در ادامه از مجله ایبک شما را با تاریخ دقیق عید غدیر خم در سال ۱۴۰۲ و همچنین تاریخچه این عید بزرگ و دلیل نام گذاری آن، آشنا خواهیم کرد.

عید غدیر خم در سال ۱۴۰۲

عید غدیر خم در تقویم ما ایرانیان تعطیل رسمی می باشد. در ادامه تاریخ دقیق عید غدیر خم در تقویم شمسی، قمری و میلادی را برایتان بیان می کنیم:

 • تاریخ عید غدیر در تقویم شمسی مصادف است با جمعه ۱۶ تیر ۱۴۰۲

 • تاریخ عید غدیر در تقویم قمری مصادف است با جمعه ۱۸ ذی الحجه ۱۴۴۴

 • تاریخ عید غدیر در تقویم میلادی مصادف است با جمعه ۷ جولای ۲۰۲۳

عید غدیر خم

واقعه غدیر خم

عید غدیر خم یکی از بزرگترین اعیاد ما شیعیان می باشد که در روز ۱۸ ذیحجه اتفاق افتاد و در این روز پیامبر صلوات الله علیه، حضرت علی علیه السلام را به جانشینی خود برگزید. روایات زیادی از امامان معصوم و پیامبر بزرگوار ما حضرت محمد (ص) در فضیلت این عید بزرگ نقل شده است. همچنین اعمالی هم مثل خواندن زیارت غدیریه، روزه گرفتن، اطعام دادن به مؤمنین و خواندن نماز غدیر برای مومنان سفارش شده است. شیعیان این روز بزرگ را جشن گرفته و در ایران هم عید غدیر، تعطیل رسمی می باشد. در این روز مردم ما به دیدن سادات می روند و معتقدند که این عید، عید سادات است.

واقعه غدیر چیست؟

حضرت محمد (ص) در سال دهم قمری و در ماه ذی القعده، به همراه تعداد زیادی از یاران خود جهت انجام مناسک حج، از شهر مدینه به طرف مکه حرکت کردند. به دلیل اینکه این آخرین حج پیامبر بزرگ اسلام بود، به آن حجة الوداع می گویند. پیامبر صلوات الله علیه بعد از اینکه اعمال حج را انجام دادند، به همراه همه مسلمانان، به طرف شهر مدینه حرکت کردند. آنها در تاریخ ۱۸ ذی الحجه به مکانی به نام غدیر خم رسیدند. در این هنگام بود که جبرئیل بر پیامبر نازل شده و از طرف خداوند به پیامبر وحی کرد که حضرت علی علیه السلام را جانشین خود معرفی کند. به همین دلیل پیامبر (ص)، حاجیان را دور هم جمع کرده و حضرت علی علیه السلام را جانشین خودشان معرفی کردند.

حتما بخوانید:   ۸ ژوئن | روز جهانی بهترین دوست | ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

جغرافیای غدیر چیست؟

غدیر خم در منطقه‌ای بین مدینه و مکه قرار دارد که در سر راه حاجیانی که به حج می روند، می باشد و به دلیل برکه ای که در آن آب باران جمع می شود به آن غدیر خم می گویند. غدیر در حدود ۴ کیلومتری جحفه بوده و جحفه هم در ۶۴ کیلومتری شهر مکه قرار دارد. در جحفه راه شهرهای شام، عراق، مدینه و مصر از هم جدا می شود. غدیر خم به دلیل وجود درختان کهنسال و آب، محل استراحتگاه و توقف کاروانیان بود ولی گرمای طاقت فرسایی داشت.

فضیلت عید غدیر خم

عید غدیر خم فضیلت زیادی دارد و یکی از بزرگترین عید های ما شیعیان است. در کتب مهم اهل سنت هم روایت شده است که هرکس این روز را روزه بگیرد خداوند بزرگ ثواب ۶ ماه روزه را برای او خواهد نوشت.

در فضیلت این روز احادیث زیادی وجود دارد که در ادامه چند سخن از سخنان پیامبر بزرگوار اسلام (ص) را برایتان بیان خواهیم کرد:

پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرمودند:

روز غدیر خم بالاترین و برترین عیدهای امت من است. روزی که خدای متعال مرا مأمور کرد که برادرم علی بن ابیطالب را چون نشانه‌ای بر امتم نصب کنم، تا بعد از من، با او راه را بیابند و روزی است که خداوند دین مرا کامل و نعمتش را بر امت تمام کرد و راضی شد که اسلام دین آنها باشد.

عید غدیر و سخن امیرالمومنین علی علیه السلام

امام اول ما شیعیان هم این روز را بسیار بلند مرتبه می خوانند و در زمانی که عید غدیر خم با جمعه همزمان شده بود، حضرت علی علیه السلام خطابه ای داشته و در آن فرمودند که:

خداوند در این روز دو عید بزرگ را برای شما جمع کرده است. امروز روزی خانواده هایتان را توسعه دهید و به برادرانتان نیکی کنید و به خاطر این نعمت که خدایتان بخشیده است، پیوسته شکر او را به جای آورید. با هم باشید تا خدا پراکندگی هایتان را جمع کند.

عید غدیر خم، عید آل محمد (ص)

روز غدیر خم، عید آل محمد (ص) بوده و روز جشن اهل بیت هم می باشد. به همین دلیل جشن، شادی و سرور در این روز بسیار تأکید شده است. پیامبر (ص) به حضرت علی علیه السلام وصیت کردند که روز عید غدیر را جشن بگیرند و فرمودند که انبیای دیگر هم به جانشینان خودشان این چنین وصیت می کردند. حضرت علی علیه السلام هم فرمودند که روز عید غدیر خم روز عظیم الشأنی است.

حتما بخوانید:   روز جهانی مادر زمین جهان ۲ اردیبهشت

پیشینه جشن عید غدیر

عید های مهم و با ارزش برای هر ملتی، زنده نگه داشتن رسم ها و آداب و همچنین پیمان بستن دوباره و یادآوری کردن روزهای مهم و سرنوشت ساز است. عید غدیر خم را از همان سال حجة الوداع، عید گرفتند. در طول سه روزی که پیامبر اسلام (ص) و یارانشان در آن مکان توقف داشتند، مراسم مهمی بر پا شده و حضرت محمد (ص) از مردم خواستند تا به حضرت علی علیه السلام تبریک بگویند.

در صورتی که هیچ گاه این سخن را حتی در پیروزی های ایشان هم نفرموده بودند. مردم ابتدا به پیامبر و سپس به حضرت علی علیه السلام تبریک گفتند و به همین مناسبت هم در آن زمان شعر های زیادی سروده شد. این سنت زیبا بعد از گذشته سال های زیاد، همچنان ادامه دارد و مورد توجه اهل اسلام قرار دارد.

رعایت آداب جشن عید غدیر خم

هر قومی به شیوه خاصی این روز بزرگ را جشن می‌گیرد که نشانه عقیده و فرهنگ آنها می باشد. در مکتب اهل بیت هم برای این عید بزرگ اعمال خاصی بیان شده است که می تواند جزو تفکر شیعه باشد. این موارد بر طبق روایت ها به دست ما رسیده است. البته جشن عید غدیر فقط به این مواردی که نام می بریم محدود نمی باشد ولی با این حال در کنار شادی و سرور باید این موارد را هم در نظر بگیریم:

 1.  برنامه های جشن عید غدیر، باید با این روز بزرگ متناسب باشد و در خور مقام امیرالمومنین باشد. یعنی باید مراسم رنگ و بویی کاملاً مذهبی داشته باشد و با جشن هایی مثل عروسی کاملاً متفاوت باشد.

 2. در این جشن ها نباید اعمال حرام و حتی مکروه انجام بگیرد زیرا ممکن است باعث نارضایتی و رنجش امامان معصوم شود.

 3. تا حد امکان باید کوشش کنیم در این جشن ها، آنچه را که طبق روایت بیان شده است، اجرا کنیم.

مفهوم عیدهای دینی چیست؟

مناسبت ها و روزهایی که مهم هستند اعمال و دعاهای خاصی برای آنها ذکر شده است. زمانی عید واقعی است که شرع مقدس هم آن را عید خوانده باشد. مثلاً روزهای مهمی در اسلام وجود دارد مثل تولد امامان معصوم علیه السلام و یا روز عرفه که روز های مهمی بوده و مراسم خاصی هم دارند یا مثلاً عید نوروز، ولی هیچ کدام از این روزها عید معرفی نشده است و فقط در حد یک مراسم دینی بوده و روایاتی هم وجود ندارد که از آنها به عنوان عید یاد شده باشد. در بین این مناسبت ها و روزها طبق روایات، عید غدیر، عید قربان و عید فطر و همچنین روز جمعه عید خوانده شده اند.

حتما بخوانید:   روز جهانی اوتیسم ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

اعمال عید غدیر خم

تمام اعیاد ما شیعیان، اعمال خاصی دارد که طبق روایات به دست ما رسیده است. اعمال عید غدیر خم هم عبارتند از:

 1. روزه گرفتن که طبق روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام (ص)، هر کس این روز را روزه بگیرد ثواب ۶ ماه روزه برای او نوشته خواهد شد.

 2. در این روز، که عید بزرگی است، مسلمانان  باید در هنگام دیدن یکدیگر به هم تهنیت بگویند.

 3. زینت کردن

 4. غسل کردن

 5. استفاده از بوی خوش

 6. خواندن زیارت امین الله

 7. خواندن دعای ندبه

 8. خواندن زیارت غدیریه

 9. پوشیدن لباس های پاکیزه و تمیز

 10. خواندن نماز عید غدیر

نماز عید غدیر در هنگام ظهر خوانده می شود. طبق روایتی از امام ششم ما شیعیان، امام جعفر صادق علیه السلام، نماز عید غدیر دو رکعت بوده که در رکعت اول باید ابتدا سوره حمد و سپس ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه آیت الکرسی و بعد از آن ۱۰ مرتبه سوره قدر تلاوت شود. این نماز ثواب زیادی داشته همچنان که گفته‌اند معادل با ۱۰۰ عمره و ۱۰۰ حج بوده و همچنین تمام حوائج دنیایی و آخرتی برآورده می شود.

عید غدیر خم

مراسم عید غدیر در ایران

در عید غدیر خم، مراسم و آیین های خاص مذهبی در ایران انجام می شود، که مهمترین آنها مولودی هایی در سراسر کشور است. در مساجد، منازل و خیابان ها، مولودی و جشن برپا می شود و مردم شربت و شیرینی پخش می کنند. در این روز سادات از جایگاه ویژه ای در بین مردم برخوردارند. معمولاً در شب عید غدیر و یا روز عید، افراد به دیدار سادات رفته و به آنها ادای احترام می کنند. سادات هم با شیرینی و شربت، از مهمانان پذیرایی کرده و به آنها هدیه ای می دهند.

هدیه سادات معمولاً اسکناس یا سکه است که به رسم تبریک به افراد داده می شود. مردم معتقدند پولی را که از سادات می گیرند، نباید خرج کنند بلکه به عنوان برکت و یا تبرک در کیف خود نگه می دارند.

سادات از چند روز قبل از عید غدیر، گردگیری و خانه تکانی کرده و آماده پذیرایی از مهمانان می شوند، معمولاً مردم عید غدیر را عید سادات می نامند و بعضی از آنها هم به آن عید سیدها می گویند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.