درسهایی از قرآن

گزارش فعالیت های موسسه ترویج فرهنگ قرآنی در سال ۱۳۹۹

بسم الله الرحمن الرحیم

 ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم

گزارش فعالیت های موسسه ترویج فرهنگ قرآنی

  آخرین جلسه هئیت مدیره موسسه در سال۱۳۹۹با حضور کلیه اعضا  روز یکشنبه ۲۴  اسفند ماه  و با حضور  جناب مسیب زاده  مدیرکل محترم  قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در دفتر موسسه ترویج فرهنگ قرآنی تشکیل شد .

 

 در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید  حجت الاسلام موحدی نژاد  مدیر موسسه  ضمن خیر مقدم و تبریک  اعیاد شعبانیه و سال جدید طبق روال همیشگی  به توجه به شرایط آخر سال در جهت حسابگردانی و گزارشات ادارات و موسسات به توضیح  بخشی از آیه ۴۹ سوره کهف :  «  ما لِهذَا الْكِتابِ لا يُغادِرُ صَغِيرَةً وَ لا كَبِيرَةً  »  (این چه کتابی  است، هیچ کوچک و بزرگی را فرونگذاشته جز آنکه آن را به شمار آورده است؛ )

داستانی که برای یکی از  علما اتفاق افتاده است  که هنگام  قبض روح ایشان می شود  و در عالم  برزخ تمام جزئیات زندگی  مثل یک صفحه جلوی چشمانش ظاهر می شود و همه  اعمال در آن ثبت شده است  ولی از عبادات  و واجباتی که انجام داده چیزی وجود ندارد . وحشت  زده می شود  و می گوید  یعنی  من قرآن و اهل بیت(ع) را هم دوست نداشتم؟   به او خطاب می شود  به خاطر همین  که محب  اهل بیت(ع)  بوده اید  یک فرصت دیگر به شما داده می شود تا به دنیا برگردید  و جبران کنید .

 آری ! متوجه باشیم که زمان حساب و کتاب می رسد و خدا و هم فرا در ادامه  حجت الاسلام موحدی نژاد گفتند با توجه به روزهای پایانی سال  در این جلسه به  گزارش اجرایی موسسه را در سه بخش  فعالیتهای؛ ستاد تفسیر قرآن  ، طرح فرهنگی چهره به چهره  و مسابقه درسهایی از قرآن  و گزارش مالی خواهیم پرداخت

وی با  اشاره  به مشکلات و شرایط کرونایی بوجود آمده در سال ۹۹گفتند که  الحمدالله  ما سال خوب و با برکتی داشتیم .

 بخش اول : ستاد تفسیر:

الحمدالله  ساختمان جدید  مهارت های بیان تفسیر  در قم تکمیل و افتتاح شد و  دوره های مجازی و گاهی حضوری برگزار شده است

  • برگزاری جلسه ستاد تفسیر در مرکز مهارت های تفسیر در قم

  • اختصاص فضای اداری درستاد نماز(ساختمام جدید در تهران برای ستاد تفسیر

  • برگزاری ۳۰ کلاس مهارت های بیان تفسیر برای طلاب و فضلای حوزه های علمیه  اعم از خواهران و برداران با حضور بیش از ۸۰۰ نفر .

  • ضبط و تدوین بیش از ۱۵۰ برنامه صوتی از اساتید  جهت استفاده در فضای مجازی

  • ضبط ۶۵۰ برنامه صوتی ، تصویری مهارتها از اساتید محترم

  • تشکیل ۲۰ جلسه  هیأت علمی  برای تدوین آئین نامه آموزشی و پژوهشی

  • تالیف ۴ جلد کتاب توسط اساتید  مهارت ها

  • راه اندازی سایت ستاد تفسیر

  • همکاری با معاونت تهذیب حوزه های علمیه

  • همکاری وانعقاد تفاهم نامه با سایر مراکز دینی و فرهنگی

بخش دوم :   مسابقه دانش آموزی درسهایی از قرآن 

 در ادامه مدیر موسسه گفتد: ما از اول تاکنون در راستای سیاستهای آموزش و پرورش  بویژه اداره کل قرآن ، عترت و نماز  حرکت کرده ایم  و  از  حمایت ها و مساعدتهای حوزه پرورشی وزارت  بویژه  جناب دکتر کاظمی معاونت محترم پرورشی و فرهنگی  و همچنین  جناب آقای مسیب زاده مدیر کل محترم قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تشکر و قدردانی کنیم .

 ما در اول جریان کرونا آزمون نهایی دوره بیست وهشتم را به صورت  مجازی برگزار کردیم که  بعنوان اولین تجربه  دستاوردهای خوبی داشت .

 اما در دوره بیست و نهم با توجه به اطلاعات اولیه  و مساعدهایی که از استانها کسب کردیم حدود۰۰۰/۵۰۰/۲ نفر دانش آموز  اعم از متوسطه و پایه ششم ابتدایی در این دوره شرکت کردند .

با توجه به ادامه شرایط کرونایی در سال ۹۹ جلسات متعددی برای چگونگی برگزاری دوره  بیست و نهم مسابقه درسهایی از قرآن  در آموزش و پرورش  با اعضای شورای مشورتی  که متشکل  ازدوستان فرهنگی با سابقه  و نماینده اداره کل قرآن ،عترت و نماز وزارت جناب عزتی هستند  داشتیم . در نهایت تصمیم بر این شد که  این مسابقه در فضای  مجازی شاد انجام بشود.

در همین راستا  با هماهنگی  و همکاری خوب دفتر وزارتی  و اداره کل قرآن عترت و نماز جلسه ای با  مسئولین شبکه شاد وزارت برگزار کردیم  که جوانب مختلف بررسی شد و برای این کانالی در شبکه مجازی شاد ایجاد شد

 ضمنا غیر از استفاده دانش آموزان در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر  از مروجان استانها و مناطق و شهرستانها و تعدادی از معاونین پرورشی مدارس در این شبکه   عضو آن هستند

 اما برای آزمون  نهایی دانش آموزان  جهت بیست و نهمین  دوره مسابقه در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ چون طبق ضوابط آموزش و پرورش  برگزاری آزمون در ماه مبارک رمضان  ممنوع است لذا  آزمون نهایی مسابقه در سهایی از قرآن نیز  بعد از ماه مبارک  و در هفته آخر اردیبهشت در فضای مجازی  برگزار خواهد شد  .( ان شاءالله)

آقای موحدی نژاد  همچنین به برگزاری دو جلسه  ویدئو کنفرانس با مروجان  استانی درسهایی از قرآن  اشاره کرد که با استقبال خوب همه این عزیزان روبه رو شد و موارد و به مشکلات  و ب سئوالات مطرح شده پاسخ داده شد .

  مقدمات لازم آزمون نهایی  دوره بیست و نهم فراهم شده  و ان شا ءالله آمادگی کامل برای برگزاری این دوره را داریم .

 جا دارد  با کمک آموزش و پرورش  و صداو سیما از این برنامه بعنوان یک رویداد بزرگ مطرح بشود

ضمنا جلسه شورای کارشناسی موسسه هم در سال جاری با تشکیل ۱۲ جلسه ۶۵ مصوبه داشته که الحمد لله همه آنها انجام و عملیاتی شده است.

 بخش سوم : طرح فرهنگی چهره به چهره :

حجت الاسلام  ارباب سلیمانی  مشاور وزیر  فرهنگ و ارشاد  در امور فرهنگی  و رئیس شورای سیاست گذاری طرح فرهنگی چهره به چهره  گزارشی به این شرحارایه شد :

۱-انجام مکاتبات باوزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید ایشان بر استفاده ازظرفیتهای طرح در  رفع آسیب های اجتماعی

۲-تشکیل جلسه شورای سیاستگذاری و طرح موضوع پیشنهاد جناب وزیر و اخذ مصوبه شورا مبنی بر تایید اجرای طرح چکامه و تشکیل شورای راهبردی برای برنامه ریزی فعالیت مذکور.

۳-تشکیل جلسات متعدد شورای سیاست گذاری و  راهبردی برای علمیاتی کردن پیشنهاد جناب وزیر ارشاد 

۴-  طراحی طرح چکامه  با تایید  مشاور  وزیر  ارشاد  خانم دکتر داداندیش  و انعقاد قرار داد بین وزارت  ارشاد و موسسه ترویج فرهنگ قرآنی

۵-تشکیل گردهمایی توجیهی مجریان استانهای کشور  طرح چکامه طی دو مرحله در تهران  و اهدای تقدیر نامه و هدایا به مجریان طرح

۶- پی گیری همکاری  مجریان طرح چکامه در استانها با  معاونت های امور اجتماعی استانداری ها و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها

۷-  رایزنی مستمر  با ستاد مبارزه با مواد مخدر  و سازمان اوقاف  و  ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان ها  برای استفاده از ظرفیت های موجود  در اجرای طرح های چهره به چهره  چکامه

۸-تهیه و تدوین گزارش عملکرد کشوری طرح فرهنگی تربیتی چهره به چهره و چکامه در یک مجلد.

۹- ساماندهی مجریان در استانها  اعم از نیروهای افتخاری و نیروهای با تجربه

۱۰- ارتقاء سایت و ایجاد گروهها و کانالها  در شبکه های اجتماعی داخلی   جهت  اطلاع رسانی و دسترسی  مجریان طرح در سطوح مختلف.

 بخش چهارم  گزارش مالی:

آقای آقا بابایی معاون اداری و مالی موسسه  با تاکید بر اینکه  تمام علمیات مالی و حسابرسی این موسسه  به طور شفاف و منضبط انجام شده  و  بودجه های تخصیص یافته و مساعدات خیرین محترم  به موسسه در سه بخش فعالیت موسسه  به طور جداگانه و دقیقا در جای خود هزینه شده و  تداخل برنامه و بودجه به هیج وجه  وجود نداشته است .  وی با توضیح نسبت به اجرای  آزمون نهایی۱۴۰۰-۱۳۹۹ در فضای مجازی گفت با استفاده از تکمیل سامانه طراحی شده سال قبل  و اختصاص جوائز بیشتر می توان میزان شرکت کننده در آزمون و تعداد نفرات برگزیده مسابقه را  اضافه کرد   البته با موانع و مشکلات مالی مانع از  اجرای خوب مسابقه نشود و با توجه به تعداد شرکت کنندگان در آزمون و نفرات برتر و سهمیه  تعیین شده ۱۱۲۰ نفر  از دانش آموزان  برگزیده  استانها در سال گذشته یک کارت هدیه ۱۰۰ هزار تومانی و لوح تقدیر  با امضای حاج آقا قرائتی اهدا مورد تشویق قرار گرفتند که امیدواریم در دوره بیست و نهم  (امسال) هم حداقل آن تعداد  تشویق شوند

 جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پایان یافت .

« الحمدلله رب العالمین علی ما انعم »

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.