درسهایی از قرآن

..

تو معصومه ای و فاطمه نام گرامیت   اخت الرضا دختر موسی بن جعفری(به قلم : آقای شیرازی)

 

اللهم صل علی علی ابن موسی الرضا المرتضی التحیّته و الثناء

خواننده گرامی و آشنا پس از عرض سلام و ادب و تبریک ولادت قبلتین عاشقان و عارفان کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه و برادر گرامش حضرت علی بن موسی الرضا علیهما السلام به استحضار می رساند :

ایران به نور قرآن و عترت منوّر است و افتخار شیعیان جهان اینست که در زندگی خویش در طول سال از طراوت ولای چهارده معصوم برخورداند .

در ایّام اللّه تولدشان به سرور و شادمانی می پردازند و لبخند ذوق بر لب و اشک شکر بر چهره دارند و در شهادتشان به سوگ نشسته و غمگین و اندوهناک اند در یک کلمه راحت و رنج و غم و شادی ایشان با اهل بیت عصمت و طهارت گره خورده است زیرا از خود ائمه رسیده که فرموده اند دوستان ما از بقیه گل ما سرشته شده اند از شادی ما شادند و از غم ما اندوهناک .

 قابل توجه بانوان بویژه دختران پیرو مکتب توحیدی اسلام و اهل         بی ( ثقلین )  

دو نفر از زنان اهل بیت بودند که پدرانشان در شان آندو چنین فرموده اند :

ابوها فداها پدرش فدایش شود

دومّی آنها حضرت فاطمه ( س ) است که حضرت جعفر بن الصادق علیه السلام فرموده که در مدینه قم بانوئی از خاندان ما در آنجا مدفون خواهد شد و زائران آن اهل بهشت می باشند .

آری هزاران سال است که مضجح شریف آن جدا افتاده از شهر رسول خاتم ( ص )  قبله گاه عاشقان و دانشگاه تعلیم و تربیت و کمال معرفت و فقاهت و مرجعیّت گردیده تا تشنگان زلال معارف قرآن و عترت از سرچشمه جوشان علم وکلام و عرفان و کمال آن شهر مقدس بهره مند گردیده و معارف اسلام ناب محمّدی ( ص ) را در جهان پراکنده و منتشر نمایند .

یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه

                تو معصومه ای و فاطمه نام گرامیت                  اخت الرضا دختر موسی بن جعفری

                مانند جّد خویش تو ای مهربان به خلق              چون جّده ات شفیعه فردای محشری

در سحر گاهان یازدهمین روز از ماه ذی القعده خورشید طوس و آفتاب امامت از افق خانه امام هفتم حضرت موسی الکاظم پا به عرصه وجود می گذارد با تولد او فضای شهر نبی مکرم صلی الله علیه و آله به نور مهتابی و عطر جانفزای ولایت پر می شود . زیرا نجمه خاتون دارای فرزندی از تبار نوریان می گردد .

حضرتش آمد تا کاروان ولایت و وصایت را با امامت خویش کامل کند زیرا هر کس او را ولی بلافصل رسول خاتم(ص )  بداند کاملترین دین را داراست .

آمدن امام هشتم از مدینه به خراسان سرزمین عجم را با پیامهای جدّ بزرگوارش که از عرب بود عجین نمود و هموطنان سلمان فارسی را بیمه خط سرخ اهل بیت عصمت و طهارت ساخت .

اکنون به یمن آفتاب بلند طوس وطن عزیز ما به اقیانوس بی انتهای مکتب توحیدی نبوی – دریای بی کران حکمت علوی – عصمت بی پایان زهروی – صبر و شکیبائی حسنی – ایثار جان و مال حماسه حسینی – مناجات عارفانه  و خالصانه سجادی – بحر مواج باقری – دانشگاه بزرگ صادقی –  سیادت سبز موسوی – علوم و معارف رضوی علیهم السلام وصل شده است .

یا علی بن موسی الرضا ( ع ) وقتی در آستانه حرمت السلام علیک می گوئیم تا اذن دخول و تشرف بگیریم رواق چهره هایمان با قطرات اشک آئینه کاری می شود و هنگامیکه از پشت ضریح طلائی شما که همچون کعبه عشاق ولی سیاهپوش نیست سیمای ملکوتی شما را در هاله ای از عصمت و مهربانی مشاهده می کنیم می فهمیم که به ما هم جواب سلام را داده ای چون جواب واجب است و هم اجازه ورود در جوار مضجح معطر را عنایت فرموده ای .

ای ضامن آهو این ها که عرضه شد بهانه ایست برای عشق بازی وگرنه خودت بهتر میدانی که این پیکر نحیف نخ نما شده قابلیت دیدار شما را ندارد .

ای پاره تن رسول خاتم ( ص ) مرا به فرزند دلبندت حضرت جواد الائمه ابن الرضا و مادرت حضرت بضعه الرسول فاطمه زهرا ( س ) ببخش و در باقی عمر و زندگی یاریم کن .                                         آمین یا رب العالمین

 

قابل توجه همسفران منتظر

شاعر معروف مدحت سرای اهل بیت ( علی بن علی خزائی ) درباره ولایت و وصایت مولا علی علیه السلام در محضر مبارک علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء قصیده ای را قرائت کرد که یک بیت مشهور آن این بود .

           

                         مدارس آیات خلت من تلاوه                و منزل وحی مقفر العرصات

ترجمه جایگاههای تدریس آیات قرآن بعد از رحلت پیامبرصلی اللّه علیه وآله خالی گردید و مقام وحی تهی ماند.

و دعبل می گوید در شعرم وقتی به این ادبیات رسیدم :

                       خروج امام لا محاله خارج                   یقوم علی اسم اللّه و البرکات

                       یمیز فینا کل حق و باطل                 و یجزی علی النعماء و النقمات

ترجمه    آنچه امیدواریم خروج امامی است که گریزی از او نیست و او با اذن خدا همراه با برکات به پا می خیزد .

در میان ما هر حق و باطلی را از هم جدا می کند و مردمان را بر نعمتها و نقمتها جزا خواهد داد .

دعبل می گوید وقتی این دو بیت را خواندم امام رضا علیه السلام بسیار گریست آن گاه سر مبارک را بلند کرد و فرمود :

ای خذائی روح القدس این دو بیت را به زبان تو جاری نموده آیا میدانی این امام کیست و کی قیام خواهد کرد گفتم نه مولای من تنها شنیده ام از شما خاندان خروج می کند و زمین را از تباهی پاک می گرداند و از عدل آکنده می سازد حضرت پس از فرمایشاتشان به دعبل فرمودند پس از من محمد فرزندم پس از محمد فرزندش علی امام هستند پس از علی فرزند حسن امام است و پس از حسن حجت قائم امام است که مردمان به روزگار غیبتش چشم به راه اویند اگر از عمر دنیا یک روز مانده باشد خدای عزوجل آن روز را طولانی می کند که او خروج نماید و زمین را از عدل و داد پر کند همان طوری که از ظلم و ستم پر شده باشد . ( الهی آمین )

                                                                                                        نقل از کتاب غدیر از نگاه خورشید  

 

ای امام مهربانی ها

                      من آمده ام گدای این درگردم               در بحر عنایتّ شناور گردم

                      با دست تهی آمده ام ای مولا                مپسند که با دست تهی برگردم

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.