درسهایی از قرآن

نامه استاد قرائتی در آستانه ماه مبارک رمضان۱۴۰۳

0 72
نامه استاد قرائتی در آستانه ماه مبارک رمضان۱۴۰۳

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، مفسر قرآن کریم و رئیس ستاد اقامه نماز کشور، در نامه ای خطاب به علما و روحانیون، فضلا و مبلغین، در آستانه ماه مبارک رمضان، خواستار توجه به تفسیر قرآن و بیان این مهم در جامعه شد.

متن نامه به شرح ذیل است:

اینجانب شاگرد شما، بعد از حدود پنجاه سال که در کنار حوزه و علما و بزرگان در خدمت تفسیر نمونه و نور بودم و بیش از چهل سال در صدا و سیما درسهایی از قرآن و برنامه‌های تفسیری داشتم، به خودم اجازه نمی‌دادم نسبت به اساتید بزرگوار توصیه‌ای داشته باشم. زیرا شما را از جهات گوناگون افضل و برتر از خودم می‌دانستم. ولی در همین روزهای مبارک ماه رجب، گزیده‌ای از کلام امام خمینی رحمهالله‌علیه در کتاب آداب الصلاه‌ به دستم رسید که مرا تکان داد. لازم دیدم در آستانه ماه رمضان این نامه را برای اساتید بنویسم و ناله و فریاد حضرت امام رضوان‌الله‌تعالی‌علیه را همراه جزوه‌ی فریاد قرآن برای آن جناب بفرستم.

همه می‌دانیم ماشین‌های هواگرفته را در سرازیری هُل می‌دهند تا روشن شود و ماه رجب و شعبان و به خصوص ماه رمضان که ماه نزول قرآن است، در مردم آمادگی بیش‌تری است که می‌توان از این فرصت نهضتی برای تفسیر و تدبر در خانه و مدرسه و مسجد راه انداخت. آن هم تفسیر قطره‌ای، کوتاه، به دور از سرگرم شدن به مسایل غیرضرور.

اینجانب با کمال ارادت نسبت به همه‌ی عزیزان متن ناله‌ی امام را چند بار خوانده‌ام و فکر می‌کنم اگر بخواهیم این داغی تبدیل به پختگی شود، باید بارها و بارها آن را خواند و درس گرفت. از شما تقاضا می‌کنم این فریاد امام بزرگ را در کنار فریاد بنده‌ی حقیر مطالعه کنید و اگر پسندیدید برای دوستان و هم‌درسان و شاگردان خود مطرح کنید.

از اینکه مزاحم شدم معذرت می‌خواهم و از خداوند توفیق تلاوت، تدبر، عمل و تبلیغ قرآن و معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام را خواهانم و آرزو می‌کنم که هر چه پیش می‌رویم در کنار دروس رسمی نگاهی به قرآن و نهج‌البلاغه داشته باشیم. (که بحمدالله تا حدودی چنین شده است.) امید است قرآن نزد ما مهجور نباشد و کمتر از آنی ما از همتای قرآن یعنی اهل‌بیت علیهم‌السلام جدا نشویم.

دست همه را می‌بوسم و از شما حیاً و میتاً التماس دعا دارم.

محسن قرائتی

جهت دریافت نامه استاد قرائتی در آستانه ماه مبارک رمضان ۱۴۰۳ و ناله امام و فریاد قرآن اینجا کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.