درسهایی از قرآن

کیفیت بخشی  و استفاد از قالبهای  جذاب  و متنوع قالبهای ارایه  در برنامه درسهایی از قرآن   ضروری است

0 94

کیفیت بخشی  و استفاد از قالبهای  جذاب  و متنوع قالبهای ارایه  در برنامه درسهایی از قرآن   ضروری است

در جلسه شورای  مشورتی  که با حضور اعضا در روز شنبه چهارم  آذرماه ۱۴۰۲ در محل  موسسه تشکیل شد ،کیفیت بخشی و استفاده از ارایه  قالبهای متنوع  روز محتوا  به منظور جذابیت آن بحث و گفت و گو شد .

 در ابتدای جلسه  حجت الاسلام موحدی نژاد مدیر موسسه  با نقل حدیثی از حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها که فرمودند:«حُبّب اِلَیَّ مِنْ دنیاکُم ثلاثُ: تلاوة کتاب الله والنّظر فی وجه رسول الله والانفاق فی سبیل الله»:«سه چیز از دنیای شما محبوب من گشته است: تلاوت کتاب خدا، نگاه به صورت رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) و انفاق در راه خدا» 

در ادامه گفتند :  یکی از موارد موفقیت مدیر  یک  مجموع   تداوم ، و کیفیت  بخشی  و  کمیت و آسیب شناسی  در هر طرح و برنامه است .

 موضوع اصلی  بحث کیفیت و چگونگی محتوا متناسب با نیازها و سلائق مخاطبان  بویژه دانش آموزان  و چگونگی جوائز  برگزیدگان در آزمون نهایی به منظور جذب حداکثری است  و همچنین  آسیب شناسی آن است .

یکی از موانع کیفیت بخشی برنامه  برنامه درسهایی از قرآن  وضعیت کسالت و بیماری حاج آقا قرائتی است  که نشاط و شادابی قبل ندارد و باعث اُفت برنامه و مخاطب و کیفیت  برنامه می شود .

موضوعات و بحث هایی ذیل توسط  اعضا  مطرح شد :

 • با مشارکت دانش آموزان فعال و خوش ذوق  بخشهای ازمتن هر جلسه درسهایی از قرآن انتخاب و در قالبهای  کلیپ . اینفو گرافی  . موشن گرافی  یا عکس نوشته تهیه شود .

 •  برنامه های ۲ یا ۳ دقیقه ای  از متن درس در قالب کلیپ  تهیه و در شبکه های مثل اینستا گرام  بار گذاری شود .

 • همزمان با پخش برنامه از تلویزیون از طریق نرم افزار گوشی هم انجام بشود .

 • متن درس به بخشهای مختلف و کوچک خلاصه  شود  و از آن قالبهای  کلیپ . …. تهیه شود .

 • برای تشویق دانش آموزان  در مشارکت ، مسابقه  تهیه محتوا  در قالب  عکس نوشته و…   برگزار شود با  داوری  دانش آموزان و در پایان هم به نفرات  برتر جوائز مادی و معنوی داده شود .

 • تغییر جز لاینفک برنامه است اما می شود برای  شادابی و پویایی برنامه در کنار  صبحتهای حاج آثا از مجری برنامه خوش ذوق و فعال  استفاده کرد .

 • یک کار گروه با همکاری  و مشارکت  آقای شقاقی  رئیس اداه قرآن قزوین که تجربه کار در فضای مجازی را دارند با مدیریت و نظارت  موسسه تشکیل و شروع به انواع تولید محتوا در قالبهای متنوع  نماید

 • از فضای شاد برای تولید محتوا در قالبهای مختلف استفاده شود .

 • برنامه تلویزیونی  درسهایی از قرآن به صورت  ترکیبی  باشد  حاج آقا محور اصلی و در کنار ایشان  برنامه های متنوع رسانه ای مثل کلیپ و عکس نوشته  و… هم پخش شود .

 • بیشتر باید تنوع و تغییر در محتوا  باشد و برنامه جدید ارایه شود .

 • موارد ذیل بعنوان مصوبه مورد تایید اعضا قرار گرفت که در اسرع وقت عملیاتی شود

 • نوع ورود برنامه فعلا استفاده از موشن گرافی باشد

 • در اولین فرصت با مسولیت آقای شقاقی و سایرهمکاران اهل فن یا استانها جلسه‌ای برگزارشود و به یک جمع بندی برسند و حداقل یک برنامه برای نمونه تهیه و تولید کنند.

 • بستر اجرای آزمایشی شبکه شاد باشد و اگر موجب بازخورد دانش آموزان  و موجب افزایش مخاطب درشاد شد به  اطلاع حاج آقا برسد و با صدا و سیما طرح موضوع شود که مورد پشتیبانی قرار دهد.

 در این جلسه از زحمات و تلاشهای  آقای  شقاقی  در تولید محتوا و تنوع بخشی به برنامه درسهایی از قرآن در استان قزوین  تقدیر  شد

 در این جلسه  آقایان موحدی نژاد(مدیر موسسه ) .آقا بابایی( معاون موسسه ) دکتر قماشچی (بازنشسته فرهنگی وفعال قرآنی ) ،
محبوبی  فرد( رئیس  سابق اداره قرآن اداره کل قرآن  وزارت آموزش و پرورش)   ، حسینی فر( مدیر آموزش و پرورش  منطقه  ۹  شهر تهران )، سعیدی نژاد  (بازنشسته فرهنگی و فعال  قرآنی) ، ضرابی (بازنشسته فرهنگی و فعال  قرآنی)، ملکی( کارشناس قرآن اداره کل  شهر تهران . صفایی (مسئول مسابقات موسسه )   ملایری (مدیر روابط عمومی و فناوری  موسسه )  حضور داشتند.

  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.