درسهایی از قرآن

موضوع مقاله :علم هم به تنهائی نورانیت نمی آورد نویسنده : آقای عبدالحسین شیرازی

بسم الله الرحمن الرحیم

فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه

خواننده گرامی پس از عرض سلام و ارادت باستحضار می رساند : علم هم به تنهائی نورانیت نمی آورد بنی اسرائیل با آن همه معجزه باز هم سنگدل شدند تمام آیات قرآن که بر پیامبر رحمت حضرت ختمی مرتبت صلی اللّه علیه و آله نازل گردیده تنها پیامبر ( ص )  مخاطبش نیست بلکه روی سخن پروردگار متعال تمامی انسانهای مستعد و عاقل و خردمند است اگر تعقّل کنند و بصیرت داشته باشند .     برگرفته از آیه ۷۴ سوره بقره

بدیهی است صاحبان اندیشه کسانی هستند که پیوسته در جمیع شئون فردی و اجتماعی در پی انتخاب احسن بوده و میدانند که طریق احسن تنها راهی است که با تعقل و تفکر منطقی سازگار و هماهنگ باشد .

با بررسی آنچه از انبیاء عظام بویژه سید رسل و هادی کل مانده می تواند ما را در شناخت درست و راه مستقیم یاری دهد منوط بر اینکه اولا با عقل و منطق سازگار باشد ثانیا دستخوش تحریف دنیا طلبان و زراندوزان فرصت طلب نشده باشد .

آیات قرآن و روایات اشاره دارند که انسان با فطرت خداجوئی به دنیا می آید و در زندگی خویش دارای ۲ راهنما می باشد:

اول عقل که در شالکله وجودی هر انسانی خداوند به ودیعه گذاشته است آن دیگری مفسران الاهی که در تمام دوران ها برای ارشادات انسانها موجود بوده اند .

نکته مهم اینست که خداوند متعال حتی حیوانات را توسط غریزه ولایت تکوینی هدایت می فرماید . وقتی فرعون از حضرت موسی و هارون علیهما السلام سوال کرد فمن ربّکما یا موسی  حضرت فرمود :

ربنا الّذی اعطی کل شی خلقه ثم هدی

نکته مهم دیگر : زمانی علم و شناخت حقایق برای انسان نورانیت می آورد که وقتی حق را دریافت از آن پیروی کند و نباید با ارعاب و تهدید دیگران و یا نفوذ مقام این و آن حق را کتمان نمود اگر در همان روزها علماء یهود و مسیحی گرفتار زرق و برق و تهدید قدرتمندان نمی شدند امروز نه تورات و نه انجیل تحریف شده بودند و نه مردم خداپرست با هم بیگانه بودند .

نکته دیگر دانشمندان دنیا پرست و علاقمند به حّب جاه برای هر جامعه ای خطرناکند زیرا دین سازی می کنند بدعت گذاری می نمایند و مردم عوام را به استسمار دعوت می کنند لذا باید مواظب گفتار ها – قلم ها – کتاب ها – مقالات زهرآگین بود و کورکورانه اعتماد نکرد اگر اصل کتب آسمانی تورات و انجیل را که به پیامبران اوالعزم حضرت موسی و عیسی علیهما السلام نازل گردید مطالعه کنیم خواهیم دریافت که دین و آئین احسن در مکتب اسلام و شریعت محمدی ( ص ) است زیرا قرآن با اینکه خیلی از معاندان تلاش کرده اند که به آن خللی وارد کنند نتوانسته اند شما اگر یک جلد قرآن از زمان صدر اسلام و خلفای راشدین را در اختیار داشته باشید با همین قرآنهای موجود در عالم مقایسه کنید کاملا منطبق خواهید یافت .

لطفا به چکیده این سه مطلب که درباره سعادت بشر از سه مصحف آمده است دقت کنید .

  1. یهود از قول تورات می گویند باید جنبه مالی را تقویت کرد تا سعادت بدست آید .
  2. مسیحیایی که متدّین هستند نه آنها که صهیونیسم می باشند اعتقاد دارند که باید ترک دنیا نمود تا بحق رسید .
  3. امّا اسلام عزیز روح حقیقت و دین وسط آورده تکلیف را به اندازه قدرت انسانها تعئین فرموده و آئینش طبیعی و سهل و ساده است که نه تنبلی و تن پروری را قبول دارد و نه ریاضت و رهبانیت و ظلم به نفس و جور و تعدّی به دیگران را . یکی از معصومین فرموده است :

برای دنیا آن چنان عمل کن که می خواهی تا ابد زنده باشی و برای آخرت چنان کن که فردا خواهی مرد .

جهت اطلاع خواننده گرامی – در حدود ۲۴۶۵ سال قبل از هجرت خاتم انبیاء حضرت محمّد مصطفی ( ص ) در زمان سلطنت و خدائی ولیدبن مصعب فرعون معروف که معاصر ضحّاک پادشاه خونریز و مقتدر ایران بود حضرت موسی بن عمران ( ع ) در شهر مصر متولد گردید ۳۳ سال در منزل فرعون با کمک آسیه در کمال خوشی زندگی کرد و در سن چهل و سه سالگی در وادی ایمن بدرجه رفیع نبوت نائل شد و در سن ۱۲۶ سالگی پس از تعئین جانشین خود یعنی یوشح بن نون در ۲۱ رمضان همان سال فوت کرد . علاقمندان به توضیحات بیشتر می توانند به کتاب وزین صد مقاله سلطانی مراجعه فرمایند .

در مدت ۷۳ سالی که در خدمت بنی اسرائیل بود ریشه ظلم و ظالم را برکند و مردم را به صراط مستقیم هدایت فرمود بزرگترین گوهر ارزشمندی را که از خود باقی گذاشت کتاب مقدس تورات و الواح بزرگی بود که در طور سینا بعد از چهل روز اعتکاف و عبادت خالصانه از غیب و عالم وجودیه او نازل شد و او الواح را در صندوقی که بعدا بنام صندوق عهد معروف شد قرار داد و بنا بود که هر هفت سال برای امت قرائت شود ولی متاسفانه آن تورات مقدس با آن همه تاکید موسی ( ع ) و وقایع مهمی که پس از آن اتفاق افتاد دیگر این کلمات موجود همان کلمات وحی شده نیست و اگر امروز به تورات و انجیل که در حال حاضر در دست مدعیان یهود و نصاری می باشد مراجعه شود معلوم می گردد که کتب موجود و مذکور ناشر عقاید ناپسند بوده و بدست مردان غیر الهی تدوین گردیده زیرا خدای متعال را خدائی عاجز و مجسّم و در حد بندگانش معرفی می کند که با تفکر عقلانی و منطقی هر صاحب خردی سازگار نیست زیرا چنین خدائی که آنها معرفی می کنند قابل پرستش نیست .

 

خلاصه اندیشه هر مسلمانی اینست که :

نه مرکب بود و جسم نه جوهر نه عرض       

  بی شریک است و معانی تو غنی دان خالق

قرآن کریم در سوره آل عمران آیه ۳ می فرماید :

ای پیامبر به مومنان بگو اگر خدا را دوست دارید پس شریعت مرا پیروی کنید تا خدا شما را دوست داشته باشد و گناهانتان را بیامرزذ و خدا آمرزنده مهربان است .

در سفینه النجاه قمی آمده :

بیرون مرو از طریق حق ای سالک       

  زنهار مکن پیروی بر هالک

کن پیروی کسی که بنهاد بنی       

  بر تارک او افسر انی تارک

حسن ختام

اصلی ترین مایه حیات ما قلب است زیرا ما با قلب به دنیا می آئیم با قلب زندگی می کنیم با قلب هم می میریم و محشور می شویم در این دنیا که ملاک سنجش فقط شئونات مادی است و با انسان مانند کالا برخورد می شود و تاریخ مصرف دارد اگر بخواهیم به خسران گرفتار نشویم باید به دامن باقی مانده از ائمه که آخرین سفیر الهی است پناه ببریم هر کاره که هستیم مهم نیست مهم آنست که در خانه اهل بیت کار کنیم و اگر به جاذبه ای بیرون رفتیم مانند کبوتر جلد دوباره به آشیانه برگردیم این قلبی که برای شما عرض کردم علی الدوام با ضربان مقدس و ولائی خود معنویت و شریعت را در شریان هستی بویژه اهل ولا جاری و ساری می نماید تا حیات سعادت دوستانش به خطر نیفتد شما هم با من همصدا شوید و با هم بخوانیم دعای فرج را که گفته :

بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد     

   دعا کبوتر عشق است بال و پر دارد

بخوان دعای فرج را که یوسف زهرا ( س )  

 زپشت پرده غیبت به ما نظر دارد .

با تقدیم احترام خاطر نشان می نماید مقاله ای که پیش رو دارید نتیجه ای از درسهائی است که در مصاحبت شما عالمان قرآن و دین گرفته شده است .

                                                                                       اللهم عجل لولیک الفرج    

                                                                    نمایشگاه و فروشگاه انتشارات مهدوی ( عج )                                                                                    

                                                                    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.