درسهایی از قرآن

موضوع: حضرت علی علیه‌السلام در قرآن تاريخ پخش:۹۹/۱۲/۰۷

حضرت علی علیه‌السلام در قرآن
  ۰ نظر

متن خلاصه شده  

 موضوع: حضرت علی علیه‌السلام در قرآن

تاريخ پخش:۹۹/۱۲/۰۷

عناوين:

  • نیازهای بشر در مسیر کمال

  • میلاد حضرت علی علیه‌السلام،

  • تولد در کعبه

  • انفاق در نماز

  • جانفشانی برای پیامبرص

  • جانشینی حضرت علی علیه‌السلام و رسالت الهی

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین بعدد ما أحاط به علمه، الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

 

 نیازهای بشر در مسیرکمال
الآن دنیا در آتش رهبران فاسد می‌سوزد. نیاز بشر چیست و اسلام در باره رهبری چه می‌گوید و دنیا چگونه عمل می­کند؟. تاریخ امیرالمؤمنین  (ع) چیست و رقبای آن حضرت (ع) چه کسانی بودند؟.
بشر در مسیر حرکت به سوی رشد و کمال، نیاز هایی دارد؛
الف): ، مقصد کجاست؟. ب): از کدام راه برویم؟. ج): با چه وسیله و ابزاری راه را طی کنیم؟.      د): راهنما، چه کسی باشد؟.
مثلاً: اگر گفتیم مقصدِ بشر یک زندگی مرفَّهی است. پس انسان به خوراک، پوشاک، مسکن و مرکب هم نیاز دارد. آری! برای هر مقصدی وسایلی نیاز است.
در ایام جنگ تحمیلیِ عراق علیه ایران، جهت تبلیغ به بعضی از کشورهای اروپایی رفتم، عده­ای از پزشکانِ ایرانی هم آنجا بودند. به آن­ها گفتم: همانطور که می­دانید الآن بر ایران، جنگ تحمیل شده است. و هر روز عزیزان ما در جبهه‌ها شهید، جانباز و مجروح می‌شوند. ایران وطن شماست. شما هم بیائید به هموطنان خود کمک کنید. گفتند: ما هر رقم کمک دیگر می­کنیم ولی ایران نمی­آئیم. چون اینجا راحتیم. معلوم شد آن­ها دنبال رفاه و آسایش هستند و حاضر نیستند در راه دین و مکتب و وطن خویش فداکاری کنند!!.
حال! تنها کسی که می­تواند انسان را به مقصد برساند راهنما، رهبرِ لایق و شایسته است. و این از همه امور در راهِ رسیدنِ به هدف مهمتر است. چون راهنما نمی‌گذارد مقصد گُم و حرکت منحرف و راه، اشتباه شود. پس مشکل بشریت امروز در دنیای غرب و شرق، نبودن راهنما و رهبر شایسته و لایق است.
 میلاد حضرت علی علیه‌السل
سیزده رجب، سالروز تولد حضرت علی (ع) را باید جشن گرفت. دو نکته مهم؛
الف): اینکه بعضی می­گویند: عدد ۱۳ نحس است دلیل عقل و منطق ندارد. ما می­بینیم به اراده خداوند بهترین انسانِ بعد از پیامبر (ص) را در روز ۱۳ رجب به دنیا آمده است.
ب): سؤال): وَهّابی­ها، ( عده­ای هستند که از راه حقیقی اسلام، قرآن و پیامبر (ص) منحرف شده و دشمنان اسلام از وجود آن­ها به نفع خود استفاده می­کنند. مثلِ تشکیل گروهِ داعش،). یکی از اعتقادات انحرافی آن­ها آن است که ما در اسلام، عید و جشن نداریم.آیا عقیده آن­ها صحیح است؟.
جواب): چون به ظاهر قرآن را قبول دارند، ما هم از قرآن دلیل می­آوریم که قرآن عید را تأیید و می­فرماید: که؛ مسیحی‌ها به حضرت عیسی (ع) گفتند: از خدا تقاضا کن که از آسمان برای ما غذا بیاید. ما از آن بخوریم و آن روز را عید بگیریم؛
«تَكُونُ لَنا عيداً لاوَّلِنا وَ آخِرِنا» (مائده، ۱۱۴).
سؤال ما از وهابی­ها آن است که به تأیید خداوند در قرآن، آمدنِ غذای آسمانی، عید و جشن دارد، اما روزی که ( عید غدیر) رهبر آسمانی، به امر خدا و توسط پیامبر (ص) معرفی می­شود، عید ندارد؟!!!.
خداوند به انسان نعمت­های فراوانی داده است اما فقط برای دادنِ رهبر آسمانی بر بشر منّت گذاشته است؛
( همانا خداوند بر مؤمنان منّت گذاشت كه در ميان آنها پيامبرى از خودشان برانگيخت، تا آيات او را بر آنها تلاوت كند و ايشان را پاك كرده و رشد دهد و به آنان كتاب و حكمت بياموزد.).آل‌عمران، ۱۶۴) .
– تولد در کعبه
به اراده خداوند و به صورت معجزه، تولد امیرالمؤمنین علی (ع) در کعبه انجام شد. و برای اینکه مادر او، فاطمه بنت اسد داخل خانه خدا شود، چون دیوار کعبه شکافته شد تا دشمنان نتوانند بگویند که این کار ساختگی بوده است. و این یک امر استثنایی است.
یکی از بزرگان اهل سنّت می­گوید: علّت اینکه خداوند جایگاهِ تولد آن حضرت را در کعبه قرار داد آن است که؛ چون همه مسلمانان کره زمین به هنگام اقامه نماز، رو به قبله و کعبه می‌ایستند. پس در زمان اقامه نماز به یادِ علی هم باشند.
شاعر هم می‌گوید:
این خانه را باید خدا در اصل معماری کند                آدم بنایش بر نهد جبریل هم یاری کند
آن را اولوالعزمی دگر یک چند حَجّاری کند            آن را اولوالامری دیگر منقوش و گچ کاری کند
اینسان خدا از خانه‌اش چندی نگهداری کند            تا ساعتی از دوستی، (علی) مهمانداری کند.
– انفاق در نماز  
روزی فقیری به مسجد آمد و تقاضای کمک کرد و کسی به او پاسخ نداد. حضرت علی (ع) که در حال نماز و رکوع بود به او اشاره کرد و انگشترش را به او داد. از جانب خدا آیه نازل شد؛
« إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ…» (مائده، ۵۵) ( ولىّ و سرپرست شما، تنها خداوند و پيامبرش و مؤمنانى هستند كه نماز را برپا مى‏دارند و در حال ركوع، زكات مى‏دهند.).
 جانفشانی برای پیامبرص
در یک شبی، چهل نفر و از هر قبیله‌ای یک نفر، قرار گذاشتند که در شب، به  خانه پیامبر (ص) یورش برده و او را بکشند. اما در آن شب پیامبر (ص) از جانب خدا مأمر شد که از مکه به مدینه برود و برای آنکه آن­ها متوجه نشوند. حضرت علی (ع) حاضر شد که به جای پیامبر (ص) بخوابد گرچه کشته شود. از جانب خدا در باره این کار حضرت علی (ع) آیه نازل شد:
«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ‏ يَشْرِي‏…» (بقره/۲۰۷)، ( و از مردم كسى است كه براى كسب خشنودى خدا، جان خود را مى‏فروشد و خداوند نسبت به بندگان مهربان است.).
 جانشینی علی علیه‌السلام و رسالت الهی
در روز عید غدیر برای جانشینیِ حضرت علی (ع) از پیامبر (ص) آیه­ای از جانب خداوند بر آن حضرت (ص) نازل شد؛
«يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ‏ ما أُنْزِلَ…» (مائده/۶۷) ، (اى پيامبر! آنچه را از سوى پروردگارت به تو نازل شده است (در مورد ولايت و جانشينى حضرت على) اعلام كن واگر چنين نكنى، رسالت الهى را نرسانده‏اى‏.).
پس خداوند به پیامبر (ص) می­فرماید: اگر در غدیر، جانشینیِ علی را اعلام و علنی نکنی به رسالت الهیِ خود عمل نکرده­ای!!!.
اما در باره پدر و مادر علی (ع) هم، باید بدانیم که: خانواده‌ای با برکت‌تر از ابوطالب در اسلام سراغ نداریم. پیامبر (ص) فرمود: فاطمه بنت اسد، تنها مادر علی نیست، مادر من هم هست. علامه امینی (ره) در کتاب‌هایش مطالب زیادی در مورد خانواده ابوطالب و ایمان آن­ها آورده است.

 

 سئوالات مسابقه:
۱– در قرآن چه روزی به عنوان عید معرفی شده است؟
۱) روز میلاد حضرت مسیح علیه‌السلام
۲) روز نزول مائده آسمانی
۳) روز بعثت حضرت مسیح علیه‌السلام
۲- برای رسیدن به کمال، کدام گزینه مهم‌تر است؟
۱) شناخت مسیر و راه
۲) شناخت وسیله و ابزار
۳) شناخت راهنما
۳- در آیه ۱۶۴ سوره آل‌عمران خداوند به واسطه چه نعمتی بر مردم منّت می‌گذارد؟
۱) نعمت گوش و چشم
۲) نعمت بعثت پیامبران
۳) نعمت آب و نان
۴- آیه ۲۰۷ سوره بقره به کدام کمال حضرت علی علیه‌السلام اشاره دارد؟
۱) انفاق در نماز
۲) خوابیدن در بستر پیامبر
۳) حضور در مباهله
۵- آیه تبلیغ، معرفی حضرت علی علیه‌السلام را رسالت چه کسی می‌داند؟
۱) رسالت خداوند
۲) رسالت پیامبر
 ۳) هر دو مورد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.