مقاله به مناسبت بزرگداشت روز معلم (نوشته: استاد عبدالحسین شیرازی)

 
الهی عظم البلاء
تقدیم به آنها که هر سال در ۱۲ اردیبهشت شهادت پاره تن امام ( ره ) و یاد آن یگانه مطهّر را گرامی می دارند و از علم و عالم و معلمان و مربیان جامعه اسلامی صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایند .
خداوند متعال در منشور هدایت خود قرآن کریم می فرماید :
یرفع الله الذین آمنوا منکم و الذین اوتو العلم درجات
ای گرامی قوام و دوام جامعه و پایداری علم و معرفت بویژه دین و آئین در تعلیم و تربیت و تهذیب آحاد آن استوار است از طرفی هم پرورش و تعلیم اکسیر گران بهائی است که نابسامانی های جهان را نظام می بخشد و بشر را از ناهنجاریهایی می رهاند زیرا برقراری اجتماعی سالم و پاک در گرو تزکیه افراد آن است لذا می بایست کسانی تعلیم و تربیت را بعهده گیرند که خود به کمال رسیده باشند تا گفتار ایشان در تزکیه دیگران بویژه نونهالان و آینده سازان موثر افتد .
معلم و مربی مهم ترین رکن در این راستا می باشند زیرا افکار هر دو بر دانش آموزان تاثیر بسیار دارد و شایسته است که آنان با تمسک به آموزه های دینی و سنت و سیره پیامبر اکرم ( ص ) و معصومین علیهم السلام ابتدا درون خویش را از نا خالصی ها پاک سپس گوهر وجود مخاطبان علم و معرفت را با اخلاص و یکرنگی جلا بخشند .
                    برو خوشه چین باش و سعدی صفت               که گرد آوری خرمن معرفت
نکته مهم      اگر معلم و مربی مطالعه کافی و پیگیر نداشته باشد به رودی می ماند که از سرچشمه باز مانده است بدیهی است اگر فردی که با فرهنگ سرو کار دارد ممارست با کتب و مباحثه با اهل علم را رها کند هویّت خود را از دست می دهد چه بسا شخصیت والای علمی او نیز تغییر کند .
                    تحصیل مدام باید و جدّ و طلب                 پیوسته به روز بحث و تکرار به شب
                    تقوا و طهارت و ریاضت و ادب                  با این همه تحصیل نباشد به عجب
خوشبختانه امروز معلمان ما مشعلداران علم و فضیلت و پرچمداران استقلال و آزادی و عزت و عظمت میهن اسلامی و انقلابی ایران هستند و در مسیر تعلیم و تربیت هدایتگر وارسته ای می باشند و علی الدوام می کوشند تا با شناخت بیشتر و بهتر دریچه های نور عرفان و کمالات اخلاقی و انسانی را به روی فطرت دست نخورده و بکر نور چشمان وطن بگشایند و ایشان را از دنیای طبیعت مادی به عالم ملکوت سوق دهند ، آینده مسئولان سرزمین
خویش را بر اساس تعهّد و تخصص پایه ریزی نمایند و همگی برای رسیدن به این مرحله از تکامل از خود شروع کرده و آنوقت است که می توانند الگو های ارزشمند علمی جهت نیل به اهداف مقدّس آموزش و پرورش اسلامی باشند .
فرهیختگان همگی میدانند که دو صد گفته چون نیم کردار نیست
روز ۱۲ اردیبهشت که یاد آور شهادت انسانی والامقام و اندیشمندی توانا و محققی اسلام شناس و معلّمی دلسوخته است را هفته معلّم نامیده اند به همین خاطر که مردم دانش پژوه اگر در طول سال در اثر مشکلات روز مره خویش غافل از این موهبت الهی که به یک قشر از جامعه عطا گردیده است حداقل از این ایثار گران با هدیه دادن یک شاخه گل از مقام شامخ علم و عالم و مربی تقدیر و تشکر می نمایند .
یاد آوری    چون خداوند هم حکیم است و هم علیم است و اوست که معلّم اولیّن و آخرین است و ذات اوست که نور السموات و العرضین است . لذا پیامبران علیهم السلام که همگی معلم بشرند را منوّر به نور عظمت و علم لدنّی خویش نموده تا برای سعادت بشر بکوشند پس در اینصورت قرآنش که آخرین مصحف اوست نور است چون کلام اوست مکتب حیاتبخش او اسلام نور است چون آئین اوست و پیامبران و جانشینان آنها همگی نوران الهی هستند چون حافظان مکتب وحی اویند در این صورت ایمان که نور می شود و چون پیوند با اوست و علم نور می شود و چون سبب آشنائی اوست معلّم هم که شغل انبیاء را پیشه کرده نور خواهد شد زیرا برای تفقه دین او و معرفت علم تلاش می کند تا همگان را به هدف نهائی ما خلقت الجن و الانس الاّ لیعبدون او لیعرفون هدایت نماید .
تذگر   یک انسان آگاه و فهیم در برابر وسوسه شیطان و موانع کمال از هزار عابد بدون شناخت و بصیرت محکم و قوی تر است زیرا آنان که قرآن را تلاوت و نماز را اقامه می نمایند ولی از عظمت آن آگاهی کامل ندارند همچون کسی هستند که در شب ظلمانی چراغ قوه را در جیب خود گذاشته و حرکت می کنند معلوم است که چراغ سودی برایش نخواهد داشت
مهدی جان ( عج ) بیش از هزار سال است که در گلستان زهروی ( س ) ظاهر نشده ای اگر اکنون که دوستان منتظرت گرفتار درد بی درمان گردیده اند و مردم غافل جهان وجود شریف شما منجی الهی را لمس می کنند ظهور نمائی نه تنها شفای جسمی دردمندان حاصل خواهد شد بلکه گیتی از ظلم و ستم که پر شده پاک سازی و عدل و داد گسترده خواهد شد . ما هر روز بیشتر از دیروز منتظرت هستیم .              
                                                                                                          اللهم عجل لولیک الفرج                                                                                   
                                                                                                                                                     
                                                                    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.