درسهایی از قرآن

مقاله:شمس ولایت – بضعته رسالت …..نویسنده: آقای شیرازی

 

بنام خداوند یکتا و بی همتا

دهه کرامت گرامی باد

تقدیم به شمس ولایت – بضعته رسالت – امام هدایت – صاحب عصمت – مظهر عدالت – غیاث امت – اسوه سخاوت – پیشوای فضیلت – مرآت رحمت – معدن کرامت – معلم حکمت – شافع روز قیامت حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا علیه آلاف و التحیّته و الثناء

در تولد حضرت رضا علیه السلام اختلاف است امّا مشهور در سحر گاهان یازدهم ذی القعده سال ۱۴۸ نوشته اند که خورشید طوس پا به عرصه وجود نهاده است .

بدیهی است با تولدخود فضای شهر رسول گرامی اسلام محمّد بن عبدالله صلی اللّه علیه و آله و سلم را با نور مهتابی و عطری جانفزا پر کرده بوده است زیرا تکتم نجمه خاتون دارای فرزندی از تبار نوریان گردیده بود این نور آمده بود تا کاروان ولایت را با امامت خویش کامل کند زیرا هر کس او را ولی و وصی بلافصل نبی مکرم بداند کاملترین دین را داراست .

آری اوست که عالم اهل بیت و هشتمین امام و جانشین خاتم انبیاء است دهمین معصومی است که با آمدنش بسوی خراسان سرزمین عجم را با پیام های جد بزرگوارش که رسولی از عرب بود عجین نموده و هموطنان سلمان فارسی را بیمه خط سرخ اهل بیت عصمت و طهارت ساخت اکنون ایران به اقیانوس عرفان علوی – عصمت زهروی – صبر حسنی – ایثار حسینی – مناجات سجادی – بحر معراج باقری – دانشگاه جعفری – سیادت موسوی و رضوی علیهم السلام وصل شده است .

مرقد شریفش همچون نگین گرانبهائی در مملکتی که افتخار برادری رسول الله را دارند می درخشد هر بامداد آفتاب از مشرق زمین نور از نگین طلائی او گرفته و اقصی نقاط عالم را روشن می کند .

عطر ولایت اوست که باغ و بوستان را معطر می سازد مشهد اوست که مدینه ثانی است و پناه درماندگان و الگوی اسوه جویان است چون پیامبر ( ص ) فرمود او پاره تن من است اوست که طوس را شهر کبوتران بلند پرواز کرده است مضجع پولادین اوست که دستهای نیلوفری عاشقان را بخود پیچیده است .

رافت و مهربانی اوست که شهر مشهد را در همه جا یک رنگ کرده و میهمان در آن قرب الهی دارد و نه احساس دلتنگی مشهد شهر مردی از اهل آفتاب است با ابروانی کشیده و قدی برافراشته به بلندای آسمان نیلوفری بر شانه های تاریخ اسلام و تشیع .

نکته مهم امام رئوف که سایه بلند پایه اش بر سر ایران و هر ایرانی است ملجا و پناه عاشقان و دلباختگان به حضرتش می باشد در نیشابور با این سخن که کلمه لا اله الا الله مشروط به ولایت

 

اهل بیت است حضرت مهمترین شرط و اساسی ترین مطلب را برای ورود به دژ محکم کلمه          لا اله الا الله دانست و مساله امامت و ولایت مطلقه الهیه جانشینان بر حق رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را شرط قبول دانست و به آن گروه از مردم که تشنه گفتار فرزند نبی مکرم صلی الله بودند فهمانید که اوست که دروازه علم و معارف قرآن کریم و فرامین الهی پس از جدش خاتم انبیاء و حضرت امیر المومنین سید اولیاء و دیگر جانشینان رسول خاتم هستند باید توجه داشت که ولایت مطلقه اهل بیت روح توحید است .

بنابراین توحید بدون در نظر گرفتن امر ولایت توحیدی ناقص است و کمال و تمام دین با نعمت و ولایت بر قرار می باشد .

زیرا دژ ولایت است که توحید را مصون و محفوظ داشته و در زیر سایه توحید است که ولایت معنا پیدا می کند و تا قیامت از یکدیگر جدا نخواهند شد و عبادت خداوند متعال با توجه به این قانون پسندیده خواهد شد .

بی خود نیست که ائمه هدا به ما فرموده اند که پس از نماز های یومیه این دعا را  تلاوت کنیم  اللهم عرفنی حجّتک فان لم تُعرفنی حجّتک ظلّتُ ان دینی .

آری

آن کس هست اهل بشارت که اشارت  داند          نکته ها هست بسی محرم اسرار کجاست

یا علی ابن موسی الرضا علیه آلاف و التحیّه و الثناء هر دل که هوای بهشت را می کند سراغ حرم تو را می گیرد من خود بارها دیده ام که زائران با معرفت از بارگاهت که بیرون می آمدند تکه هائی از خاک بهشت را در مشت های خویش پنهان کرده بودند مولی جان آهوان عاشق که با دنیا دنیا     بی پناهی به مضجع نورانی تو پناه می آورند ابدی خواهند شد چون ضمانت کریمانه شما این اعتبار را به همه زائران عطا کرده .

مولف کتاب گلبرگهای رضوی از شما نقل کرده که در رقعه ای که به ابراهیم اهل عراق آن زائر عارف شما در خواب عطا فرمودید چنین نوشته بود .

برائه من النار و امان من الحساب و دُخول فی الجنّته و انا ابن رسول الله

پروردگارا ما را توفیق آن چنان عنایت فرما که همواره در پناه و سایه آیات نورانی قرآن حکیم و مکتب همیشه جاوید عترت بویژه خورشید جهانتاب و فرزند برومند امام مهربانی ها که باقیمانده از تبار تالیان قرآن یعنی مهدی ( عج ) است باشیم و از گناهان ما درگذر و باقیمانده غیبت آخرین سفیرت را به احترام زاد روز تولد آن بضعه الرسول ببخش و در فرجش تعجیل فرما

آمین یا رب العالمین .

                         نمایشگاه و فروشگاه دائمی قرآن و عترت و انتشارات مهدویت

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.