درسهایی از قرآن

حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در سومین دوره توانمندسازی کارشناسان قرآنی کشور:باید ابتدا خودتان را اصلاح کنید تا در دانش آموزان بتوانید تغییر ایجاد کنید.

دبیر ستاد اقامه نماز کشور گفت: باید ابتدا خودتان را اصلاح کنید تا در دانش آموزان بتوانید تغییر ایجاد کنید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در سومین دوره توانمندسازی کارشناسان قرآنی کشور گفت : گیر کار در این نیست که مشکلات داریم مشکلات همیشه وجود دارد  ممکن است آدم ها با یک بخشنامه جا به جا شوند شما خودتان را کشف کنید شما دنبال امکانات هستید بهتر است روی پای خودت بایستید قرآن می گوید ادعوا الی سبیلک .
او ادامه داد:من یک شعار را می دهم که اگر کاری بخواهیم بکنیم راهش را پیدا می کنیم و اگر بخواهیم کاری را انجام ندهیم  بهانه اش را پیدا می کنیم.
حجت الاسلام قرائتی گفت:حضرت ابراهیم برای نماز هجرت کردند آیا ما برای کار هجرت کرده‌ایم ؟ دعا و مطالعه وسیله هستند و اینها را فراموش کرده آیم در مناطقی که هستیم دانشجو و دکتر مسلمان ندارید اینها را دعوت کنید برای کارهای مشارکتی .اگر اهل مطالعه باشیم با کتاب قرضی هم می شود مطالعه کرامات که دنیا را تکان داد پول نداشت و تنها ۲۰۰ جلد کتاب داشتند برخی کتابها دیدنی برخی شنیدنی و برخی بلعیدنی است. از اردوی نماز چه توشه ای برده آید خود را اصلاح کنیم بقیه اش نیز درست خواهد شد.
خداوند به  حضرت آدم فرمود از این میوه استفاده نکن اما چون ایشان عزم نداشت استفاده کرد و از بهشت خارج شد سه حرف ع زم  یعنی عزم  داشته باشید اگر صدای اذان می شنویم و عزم نمی کنیم نماز بخوانیم مشکل داریم.شما اگر می خواهید بچه ها را اسلام شناس کنید خود شما  باید اسلام شناس باشید.در قنوت خود رب  اجعل مقیم الصلا ه  را بخوانید ریا شرک است در صورتی که بخواهید بگویید من خوبم اما اگر امر به معروف باشد خوب است و ثواب دارد ریای واجب داریم  در صورتی که امر به معروف عملی باشد.دعا، مطالعه و استمداد از دیگران راه های عملی است و نیاز به بودجه ندارد.
او ادامه داد: کار خالص پیشنمازی  برای بچه هاست و در ادامه به خاطره‌ای از مقام معظم رهبری و امام اشاره کرد: که یکی از اولیا خدا درخواست کرده بود برای بچه های دانش آموز نماز بخواند.
او ادامه داد: شما سرمایه دار هستید مغزهایی در اختیار دارید که تا قیامت اثر دارد یک ساختمان مدت کوتاهی اثر دارد ولی این مغزها دایمی هستند بهتر است گفت و گو های چهره به چهره داشته باشید. گاهی لازم است در تربیت به صورت خصوصی صحبت کنیم اثر صحبت‌های خصوصی بیشتر از گفت و گو های عمومی است.
حجت الاسلام قرائتی گفت: هفته‌ای یک کتاب بخوانید و یک دور تفسیر ببینید پیشنهاد می کنم تفسیر نمونه یا نور را بخوانید  در صورت مشکل باید جا را تغییر داد مانند آنچه در سوره قریش آمده است که تابستان ها جای خود را تغییر بدهید.مفید مختصر باید باشد مطالبی که می گوییم ولایت یعنی حکومت ولایت فقیه یعنی حکومت فقیه  در  مباحث مجتهد عادل باید حرف آخر را بزند. مگر خداوند نیاز به نماز ما دارد باید گفت مگر خورشید به وجود ما نیاز دارد که رو به خورشید و یا پشت به خورشید باشیم.
او گفت:قرآن می فرماید  با یک خطا کل  اعمال از بین می رود  همان طور که با یک ضربه چاقو ممکن است چشمی کور شود و این اثر دائمی دارد.
دبیر ستاد اقامه نماز گفت: در دانشگاه تهران از من قول گرفتند برای نماز جماعت بروم که من هم گفتم باید تفسیر بگویم که با یک تفسیر کوتاه همراه است بهتر است از تفسیرهایی ساده استفاده کنیم. ۲۶۰۰ نکته حقوقی در قرآن داریم  در قرآن نکات بسیاری در مورد مسکن و علوم سیاسی وجود دارد و حتی در مورد ریزترین نکات هم مطلب وجود دارد.
قرائتی برخی از علوم را  مفید دانست و گفت : و برخی مطالب ممکن است مضر باشد اگر چیزی را باد می دهید باید چهار ویژگی داشته باشد واجب باشد مستحب باشد مشکلی را از جامعه حل کند و یا مشکلی از یک شخص حل کند. مملکت ما دکتر و آیت الله زیاد دارد مشکل اینها نیست
او به بیان خاطره‌ای از دیدار با دانشگاهیان پاکستانی پرداخت که در یک دقیقه اثبات کردم چرا شیعه هستم لذا در یک دقیقه هم می شود بچه ها را اقناع کرد.
او خاطر نشان کرد:تمام انسانها تقلید می کنند رجوع به دکتر خیاط و از این دست مراجعات نیز تقلید است چون ابنا بشر ناقص هستند در جایزه دادن مانند پیامبر عمل کنیم که موارد مولد را جایزه می داد. پدر و مادر باید نزد تو پیر شود با دیدن فرزندان دچار نشاط و شادابی اینها می شوند و برای حل این مشکل روانشناس می آوریم برای درمان.بچه ها را بخندانیم نه در حدی که بگویند دلقک  هستید و بچه ها را دست کم نگیریم نماز را راحت آموزش بدهیم و قرآن را به سادگی یاد بدهیم . دعاهایی که برای ما وجود دارید به معنی این نیست که دائم دعا باید خواند یعنی در هر ساعت و لحظه بخوابم می توانیم دعا و ادعیه ای را بخوانیم.
در آغاز صحبت‌های قرائتی معاون پرورش و فرهنگی به ارانه گزارشی در مورد این دوره پرداختند و به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد ایشان اشاره کرد و گفت ایشان خطاب به آقای قرائتی فرمودند :《عالم مجاهد》 که با شیوه ای شیرین و شیوا به ارائه آموزه‌های قرآنی می پردازند
وی ادامه داد ما پیمان می بندیم تا پای جان پرچمدارانوامام زمان و توسعه دهندگان  فرهنگ قرآنی در کشور باشیم و با پشتیبانی حضرتعالی که حضور شما در این جمع ناشنوا همین موضوع دارد و ان شاالله بتوانیم قدردان زحمات شما باشیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.