درسهایی از قرآن

جلسه مشترک موسسه با مدیران سه منطقه آموزش و پرورش شهر تهران

0 126

در این جلسه  آقایان عزتی ،مُطَلبی و حسینی فر مدیران  محترم مناطق : دو ،پنج و  نه حضور داشتند . در ابتدای جلسه  حجت الاسلام موحدی نژاد   مدیر موسسه ترویج فرهنگ قرآنی  ضمن تشکر از حضور مهمانان، هدف از برگزاری جلسه  را استفاده از راهکارها و پیشنهادهای با توجه به سابقه قرآنی  و آشنایی بیشتر با فعالیتهای موسسه آقایان   را در رابطه با درسهایی از قرآن و عملکردمناطق تهران بیان کرد .

وی  تشکیل دبیرخانه درسهایی از قرآن در اداره کل شهر تهران  .  ورود این مسابقه  به سامانه یکپارچه مسابقات قرآنی  وزارت آموزش و پرورش « نورینو »  را حرکتی نو  در حمایتهای  حوزه قرآنی  آموزش و پرورش از  برنامه درسهایی از قرآن   برشمرد   و اضافه کرد که جا دارد  در اینجا آقای دکتر باقری مدیرکل  محترم قرآن و عترت ،نماز  وزارت آموزش و پرورش  تشکر  کنیم

در ادامه دستور کار جلسه  پرداخته شد : دلایل افت و استقبال کم  مدارس در برنامه درسهایی از قرآن  و راههای جلوگیری از افت و دیگری چگونگی توسعه و گسترش در سایر مدارس و تشویق مدارس نمونه و الگو .

 آقای عزتی  مدیر  محترم آموزش و پرورش منطقه  شهرتهران   با بررسی وضعیت، جوان و جامعه سخنان خود را آغاز کرد   و ابتدا آماری از مراجع رسمی کشور، در خصوص مسائل و مشکلات موجود ارایه داد سپس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، به راهبردهایی مانند، امید آفرینی، هدف مندسازی، و برنامه محور سازی،  را تاکید کرد، و برای هر یک را  آنان راهکارهایی پیشنهاد نمود، از جمله  ترویج و  نقش مروجین و فرهنگ سازان عرصه ترتیب ، و ی درسهایی از قرآن  را  یکی از این فرصت ها دانست  سپس  به ویژگی‌های مروجین پرداخت

 همچنین  وی با توجه به نسل ده نودی ها و نیازها و سلائق  دانش آموزان ،  تنوع در متحوا  ،بازنگری در شیوه نامه ها  و تبلیغات جذاب را از جمله راهکارهای مهم  برای جذب  بیشتر دانش آموزان برشمرد . و با جمع بندی  اثرات درسهایی  از قرآن و نقش آن در حوزه تربیت بحث خود را خاتمه داد

 در ادامه آقای مُطَلبی مدیر محترم آموزش و پرورش  منطقه  ۵  شهر تهران  تشویق دانش آموزان بسیار مهم دانست  و گفت ما آمادگی داریم تعدادی از دانش آموزان  برتر منطقه را به مشهد  اعزام کنیم     پیشنها دیگر  تعیین یک نفر برای  فضای مجازی  که هرهفته  شعارهای  قرآنی  تهیه و بار گذاری کند بود.

 وی همچنین تربیت مربیان  قرآنی . ارایه پیام ها و تفسیر های موضوعی قرآنی  را از دیگر راهکارها  بیان  کرد

 آقای حسینی فر  مدیر آموزش و پرورش  منطقه  ۹  شهر  تهران  از  موسسه که دلسوزانه در راه قرآن تلاش می کند  تشکر کرد .

    بکار گیری روشهای جدید در فعالیت های قرآنی  و توجه به نیازهای دانش اموزان  که( در قبل هم روی این موضوع در موسسه کار شد  و  پیشنهاد ۱۸ برنامه با موضوعات به روز برای درسهایی از قرآن ) را یاد آور شد.

 آقای حسینی فر همچنین  استفاده از نورینو  با در نظر گرفتن همه  ملاحظات آن  وبرگزاری همایش های افتتاحیه در خارج از تهران با تجربه  اخیر در مشهد / برگزاری کار گروههای  منطقه ای . اجرایی کردن مدرسه نمونه و الگو . واگذاری مسئولیت فرهنگی و  فعالیتهای درسهایی از قرآن به دانش اموزان  با ارایه حکم ، برگزاری دوره های ضمن خدمت  برای معلمین  به صورت  غیر  حضوری  .برنامه های متنوع قرآنی  . مجمع قاریان  قرآنی ۳۱۳  نفر   و … از جمله راهکارهای  مهم   دانست .

 آقای آقا بابایی معاون موسسه  به  نقش و جایگاه روسای مناطق اشاره کرد و گفت  مدیران  مناطق می تواند تاثیر گذار باشند  و بلند گوی قرآنی در جلسات  و همایش ها باشند  همه اتفاقات و فعالیتها در بستر مدرسه  باید رخ  دهد .

 در پایان  موارد زیر از مباحث مطرح شده  توسط آقای  موحدی نژاد  ارایه شد .

۱- تقویت فضای مجازی

۲- استفاده از شخصیت های قرآنی

۳-  تنوع مطالب با توجه به سلائق دانش آموزان

۴- مشارکت در برگزاری دوره های ضمن خدمت برای فرهنگیان

۵-  استفاده از امکانات آموزش و پرورش منطقه  ۵  در تشویق دانش آموزان

 ۶- شرکت در جلسه  شورای موسسان مناطق

۷- ورود به مدارس غیر  انتفاعی

۸-  بکارگیری شیوه های جدید و…   در جذب  دانش آموزان

۹- شرکت در جلسات  روسای مناطق  و معاونان رورشی

 

 

 

و

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.