درسهایی از قرآن

توصیه معلم درس‌هایی از قرآن به فعالان قرآنی

0 68
حجت الاسلام والمسلمین «محسن قرائتی» در همایش اساتید و فعالان قرآنی برای برنامه های ماه مبارک رمضان که صبح امروز چهاردهم اسفند ماه، در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: لازم است موضوع حفظ قرآن کریم از سوی اساتید قرآنی مورد توجه قرار گیرد اما در کنار توجه به حفظ قرآن ضرورت دارد اصل فهم قرآن و به کار گرفتن آن مورد اهتمام قرار گیرد.
این استاد قرآن بیان کرد: در حفظ قرآن نباید سخت گیری کرد و باید آسان گرفت و آیات و سوره هایی را آموزش داد که کاربردی باشد. برخی از پژوهشگران قرآنی آیات بسیار سختی را در ابتدای آموزش تعلیم می دهند که شاید یادگیری آن برای مخاطب سخت باشد.
وی گفت: جلسات قرآن نباید طولانی باشد، تلاش کنید که این جلسات خسته کننده نباشد. نماز جمعه دو رکعت و دو خطبه دارد تا مردم اذیت نشوند، برنامه ها و جلسات قرآنی را کوتاه برگزار کنید تا برای مخاطب جذابیت داشته باشد.
 حجت الاسلام والمسلمین قرائتی همچنین گفت: در آموزش قرآن سوره های کوچک را ابتدا یاد بدهید و موضوعات را روان بیان کنید زیرا شاید برخی از افراد کم سواد باشند و بیان قرآن باید برای همه قابل فهم باشد.
وی ادامه داد: صرف و تجوید قرآن خوب است اما مانند پوست است، اما آیات مغز قرآن است، بنابراین باید به مفاهیم قرآن اهمیت داد. کلاس ها و جلسات قرآنی باید برای عوام نیز کاربردی باشد و از طرفی مورد تایید خواص نیز قرار گیرد مثل برنامه معلی که برای هم عوام و هم خواص مورد توجه بود.
این استاد قرآن تفسیر نمونه را یکی از منابع تفسیری خوب دانست که تفسیر روان و خوبی دارد و افزود: لازم است اساتید قرانی برای کلاس داری از این تفسیر استفاده کنند.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در ادامه با توصیه به اساتید قرآنی گفت: فعالان قرآنی از کارها بیهوده و بی فایده پرهیز کنند و کاری انجام ندهند که سال ها بعد احساس خسارت کنند.
وی با انتقاد از تعطیلی حوزه های علمیه در روزهای پنج شنبه و جمعه گفت: برخی کارها و تصمیمات باطل است. دقت کنید که کار باطل نکنید. چرا باید روزهای پنچ شنبه و جمعه بسیاری از مشاغل باز باشد، اما حوزه ها تعطیل شود؟
وی خاطرنشان کرد: لازم است اساتید قرآنی کارشان را جدی بگیرند و کار قرآنی را تنها محدود به ماه مبارک رمضان نکنند. همچنین تلاش کنند تا همه مردم را درگیر کنند ولو با خواندن یک قل هو والله.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با توصیه به اساتید و فعالان قرآنی ابراز کرد: دنبال خط و خطوط سیاسی نباشد و رنگ سیاسی به خود نگیرید، مانند خورشید که به همه خانه ها می تابد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.