درسهایی از قرآن

امشب، مردی گستره آفاق را روشن می کند

0 1,672

ولادت امام علی (ع)

علی بن ابی طالب ملقب به امیر المؤمنین فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد می باشد. امیرالمؤمنین در ۱۳ رجب سال ۳۰ عام الفیل در مکه چشم به جهان گشود. وی اولین فردی می باشد که به پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) ایمان آورد و توسط خداوند به جانشینی رسول خدا در آمد. همچنین امام علی (ع) امام اول شیعیان می باشد.  در قرآن کریم نیز تعداد ۳۰۰ آیه به عصمت و پیراستگی وی اشاره دارد.

امیرالمؤمنین چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت می باشد. امام علی (ع) دوران کودکی بسسار سختی را گذرانده بود. چرا که در مکه قحطی بوجود آمده و زندگی را بسیار مشکل کرد. در اینجا بود که پیامبر نیز برای کمک به آن ها چاره ای اندیشید و به عموی خود عباس سپرد تا عباس ابوطالب را و حضرت محمد علی (ع) را همراه خود به خانه هایشان ببرند. علی (ع) زمانی که در دامان پیامبر قرار گرفت را به این صورت بیان کرد:

در آن موقع که من کودکی بیش نبودم، حضرت محمد (ص) مرا در کنار خود قرار داد و سرم را بر روی سینه خود جای داد. ایشان نیز مرا در بستر خود می خواباند، به صورتی که تنم را قفل تن خود قرار می داد و بوی خوش تن خود را به من انتقال می داد. زمانی که چیزی برای خوردن پیدا میکرد، آن را به من می داد بدون اینکه خود ایشان لب به آن بزند. در مقابل پیامبر نه دروغی از شنید و خطایی در رفتار و کردارم مشاهده کردند.

ازدواج امام علی (ع)

یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ بشر ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) در ۱ ذی الحجه می باشد. امام علی (ع) در ۲۱ سالگی و فاطمه (س) در سن ۹ یا ۱۰ سالگی توسط پیامبر و وحی الهی به عقد هم در آمدند. پیامبر بعد از عقد نیز نزد فاطمه (س) و علی (ع) رفت و آن ها را با این دعا راهی خانه خویش کرد: خداوندا! اینان محبوبترین مردم در نزد من مى‏ باشند، پس آنان را دوست بدار، و خیر و بركت به ذریه آنها عطا كن، و آنان را از هر آسیبى حافظ باش، من آنها و نسلشان را از شرّ شیطان فریبكار به تو مى ‏سپارم.

ثمره های ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چهار فرزند می باشند که عبارتند از امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، زینب کبری(س) و ام کلثوم.

روز پدر

این روز به دلیل بزرگداشت پدران و قدردانی از آن ها و ولادت حضرت علی (ع) در بسیاری از کشورهای جهان روز پدر به شمار می رود. در ابتدا روز پدر، ۲۴ اسفندماه همزمان با تولد رضا شاه بوده است اما پس از انقلاب اسلامی روز پدر از ۲۴ اسفند به ۱۳ رجب روز تولد امام علی (ع) تغییر کرد.

علي پا به اين دنيا گذاشت و قلب عاشقان را محسور کرد. و همگان را با انساني آشنا کرد که پدر تمامي آفريدگان پروردگارش لقب گرفت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.