امام زمان(عج) در نامه ای فرموده اند: «وَ اکثِروُا الدُّعاءَ بتعجیلِ الفَرَجِ فإنَّ ذلکَ فَرَجُکُم؛ برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، زیرا مایه ی فرج شماست».
مؤسسه ترويج :: فعاليتها در بخش دانش آموزي

فعاليتها در بخش دانش آموزي

قسمت اول: مسابقات هفتگي درسهايي از قرآن

مرحله‌ي آموزشگاهي:

اين مسابقه از هفته دوم مهرماه هر سال تحصيلي آغاز و به مدت 20 هفته ادامه خواهد يافت. دانش‌آموزان شركت‌كننده پنجشنبه شب هر هفته برنامه درسهايي از قرآن را از طريق تلويزيون مشاهده و پاسخ سؤال‌ها را در برگه مربوط به همان هفته درج و روزهاي شنبه يا يك شنبه تحويل مجري مسابقه در مدرسه خواهند داد. مجري مسابقه برگه‌ها را دريافت و پس از تصحيح، امتياز هر دانش‌آموز را ثبت مي‌نمايد و اين كار تا بيست هفته ادامه مي‌يابد.

اهداي جوايز:

جوايز مرحله آموزشگاهي به تشخيص مدير آموزشگاه و از محل وجوه مشاركت دانش آموزان و ساير منابع توسط آموزشگاه تهيه و به برگزيدگان هفتگي اهداء مي‌شود.

2- مرحله منطقه‌اي:

محتواي بيست برنامه درسهايي ازقرآن (به صورت لوح فشرده) در اختيار مناطق و مدارس و آموزشگاهها قرار مي‌گيرد تا به نفرات برگزيده تحويل شود و از محتواي اين لوح فشرده آزمون مرحله‌ي منطقه‌اي در هفته سوم اسفند ماه برگزار مي‌شود. در اين مرحله تعداد 12 نفر به عنوان نفرات رتبه هاي اول تا سوم (به تفكيك هر دوره و جنسيت) برگزيده و به سازمان معرفي مي‌شوند. آموزش و پرورش منطقه با دعوت از مسئولان آموزش و پرورش، ‌نهادها و مؤسسات قرآني و در صورت امكان خانواده هاي افراد برگزيده با برگزاري مراسم اختتاميه به برگزيدگان منطقه جوايزي اهداء مي‌نمايد. جوايز مرحله منطقه‌اي به تشخيص رئيس آموزش و پرورش منطقه و با استفاده از منابع مالي تعيين شده مي‌باشد.

3- مرحله كشوري:

نحوه‌ي انتخاب برگزيدگان كشوري

الف) پس از تعيين نتايج مسابقه مرحله منطقه‌اي، سازمان استان، اسامي كليه‌ي شركت كنندگان در مرحله منطقه‌اي (در سطح استان ) كه 100% امتياز آزمون (از لوح فشرده) را كسب كرده‌اند حداكثر پس از يكماه از تاريخ برگزاري آزمون طي نامه‌اي به موسسه اعلام مي‌كند.

ب) قبل از انجام مراسم قرعه كشي، با عنايت به تعداد جوايز ويژه مؤسسه و متناسب با تعداد افراد واجد شرايط هر استان (حائزين امتياز 100 آزمون منطقه‌اي)،‌ سهم جوايز ويژه‌ي هر استان تعيين خواهد شد.

ج) پس از تعيين سهم جوايز هر استان، قرعه كشي به صورت جداگانه براي هر استان انجام و جوايز ويژه مؤسسه به قيد قرعه به افراد اختصاص مي‌يابد.

د) اسامي برگزيدگان كشوري در يكي از روزنامه هاي كثيرالانتشار و سايت موسسه و ديگر سايت‌ها و رسانه‌هاي خبري اعلام مي‌شود.

هـ) از برگزيدگان كشوري در مراسم اختتاميه مسابقه در تهران تجليل بعمل مي‌آيد.

و) جوايز ويژه مسابقه درسهايي از قرآن : - كمك هزينه‌ي عمره - كمك هزينه مشهد مقدس - سكه طلا  - رايانه  به همراه جوايز نفيس ديگر مي‌باشد.

قسمت دوم:  (طرح انس با قرآن)

به منظور ايجاد زمينه تدبر در آيات قرآن و آموزش مهارت‌هاي اجتماعي در زندگي با استفاده از منبع علم و حکمت لايزال الهي در قرآن كريم و گسترش معارف قرآني و ديني در بين اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان و عمق بخشي به يافته‌ها و اندوخته‌هاي قرآني آن‌ها طرح آموزش تفسير ساده و روان قرآن با استفاده از تفاسير مختلف و با نظر و كارشناسي جمعي از صاحب‌نظران تدوين و با دو شیوه  به اجرا در مي‌آيد.

طرح انس با قرآن در این روش جهت دانش­آموزان دوره­های راهنمایی و متوسطه و پیشدانشگاهی طی مراحل مختلف اجرا می­گردد. هر دوره یکساله شامل دو مرحله و هر مرحله آموزش با ارائه دو کتاب انس در مدت یک فصل(سه ماه) انجام می­شود. در مرحله اجرا استان­ها سهمیه بندی شده و به هر استان یک سهیمه مشخص داده می­شود، تا دانش­آموزان علاقمند را تحت پوشش طرح قرار داده و طی یک برنامه زمانبندی مدون کار خود را انجام دهند.

قسمت سوم:  مسابقات خلاصه برداري

اين مسابقات به مناسبت ماه مبارك رمضان براي دانش‌آموزان دوره‌هاي تحصيلي راهنمايي و متوسطه و پیشدانشگاهی برگزار مي‌گردد. شركت‌كنندگان بايد در ماه مبارك رمضان از تعداد كل برنامه درسهايي از قرآن كه پخش مي‌شود، حداقل 20 برنامه پخش شده را، در 30 صفحه كاغذ A4 خلاصه و تنظيم و ارسال نمايند.

اين مسابقات بر اساس سن و ميزان تحصيلات افراد در چهار سطح انجام مي‌شود.

سطح 1) شامل دانش آموزان كلاس پنجم ابتدايي و اول راهنمايي

سطح 2) شامل دانش آموزان كلاس‌هاي دوم و سوم راهنمايي

سطح 3) شامل دانش آموزان كلاس‌هاي اول و دوم و سوم دبيرستان و پيش‌دانشگاهي

سطح 4) آزاد

در هر دوره مسابقات  با توجه به تعداد نفرات شركت كننده با آثار رسیده در هر سطح و با در نظر گرفتن تعداد و جنسيت شركت‌كننده‌ها از استان‌ها و حتي شهرستان­ها/ نواحی و مناطق (و در مواردي تعداد شركت‌كننده از آموزشگاه) و به خاطر تشويق بيش‌تر و رعايت حقوق شركت‌كنندگان از مناطق مختلف كشور، به نفرات برگزيده در سه گروه «گروه رتبه‌ اول، گروه رتبه‌ دوم و گروه رتبه‌ سوم» كه بيش‌‌ترين امتياز را كسب نمايند انتخاب شده و به آن‌ها جوايز، هدايا اهداء مي‌گردد.

چاپ صفحه چاپ صفحه
  ارسال صفحه براي دوستان

           جستجو
   پيوندها
   دفتر مقام معظم رهبري
   پايگاه درسهايي از قرآن
   پايگاه اطلاع رساني مهدويت
   پايگاه اينترنتي تبيان
   ستاد اقامه نماز
   وزارت آموزش و پرورش
   شبكه ملي مدارس ايران(رشد)
   دفتر رياست جمهوري
   مجلس شوراي اسلامي
   قوه قضاييه
سخن روز
اسامی برگزیدگان بیست و پنجمین دوره آزمون نهایی درسهایی از قرآن سال تحصیلی 95*96 (1396/6/14)
ابتکارات آموزش و پرورش در برنامه درسهایی از قرآن (1396/2/18)
فصل های کتاب انتخابات (1396/1/30)
بسیج و فرهنگ بسیجی در فرهنگ قرآن (1395/9/7)
مقاله آقای شیرازی (1395/8/4)

اين سايت متعلق به مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني مي‌باشد"
www.TarvijeQuran.com