امام زمان(عج) در نامه ای فرموده اند: «وَ اکثِروُا الدُّعاءَ بتعجیلِ الفَرَجِ فإنَّ ذلکَ فَرَجُکُم؛ برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، زیرا مایه ی فرج شماست».
کتابخانه

رمضان با قرآن
رمضان
ماه مهمانی خدا‏
شَهْرُ رَمَضَانَ اَلَّذِى أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرآنُ هُدىً لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى‏ وَالْفُرْقانِ فَمَن شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيْضاً أَوْ عَلَى‏ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِن أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللهَ عَلَى‏ مَا هَدَاكُم وَ لَعَلَّكُم تَشْكُرُونَ (بقره، 185)
 ماه رمضان، ماهى است كه قرآن در آن نازل شده است. (و قرآن كتابى است كه) هدايتگر مردم همراه با دلائل روشنِ هدايت ووسيله تشخيص حقّ از باطل است، پس هر كس از شما اين ماه را دريابد، بايد روزه بگيرد. و آنكس كه بيمار يا در سفر باشد، روزهاى ديگرى را به همان تعداد روزه بگيرد. خداوند براى شما آسانى مى‏خواهد و براى شما دشوارى نمى‏خواهد (اين قضاى روزه) براى آن است كه شماره مقرّر روزها را تكميل كنيد و خدا را بر اينكه شما را هدايت كرده، به بزرگى ياد كنيد، باشد كه شكرگزار گرديد.
«رمضان» از ماده «رَمض» به معناى سوزاندن است؛ البتّه سوزاندنى که دود و خاکستر به همراه نداشته باشد. علت نامگذارى اين ماه از آن روست که در ماه رمضان، گناهان انسان سوزانده و نابود مى‏شود.
ماه رمضان، ماه نزول قرآن و تنها ماهى است که نامش در قرآن آمده و شب قدر نيز در اين ماه است. پيامبراکرم9فرمودند: «تمام کتاب‏هاى آسمانى، در ماه رمضان نازل شده‏اند. ماه رمضان، بهترين ماه خدا است».  آن حضرت در جمعه آخر ماه شعبان، خطبه مفصّلى در عظمت ماه رمضان ايراد کرده‏اند که در بعضى از تفاسير و کتب روايى آمده است. همچنين در صحيفه سجّاديه، امام سجّادعليه السلام با دعايى به استقبال ماه رمضان رفته و در وداع آن ماه، مناجات جان سوزى دارند.
در رمضان، مؤمنان با «يا ايّها الّذين آمنوا کتب عليکم الصّيام» به مهمانى خداوند دعوت شده‏اند، و اين مهمانى ويژگى‏هايى دارد:
1. ميزبان، خداوند و مهمانان را شخصاً دعوت کرده است.
2. وسيله‏ پذيرايى، شب قدر، نزول قرآن، فرود آمدن فرشتگان، استجابت دعا، لطافت روح، و دورى از دوزخ است.
3. زمان پذيرايى، ماه رمضان است که به گفته‏ى روايات، اوّل آن رحمت، وسط آن مغفرت و آخر آن پاداش است.
4. چگونگى پذيرايى شب قدر به گونه‏اى است که نياز يک سال مهمانان تأمين مى‏شود و زمين با نزول فرشتگان در شب قدر مزيّن مى‏گردد.
5. غذاى اين ماه، غذاى روح است که براى رشد معنوى لازم است، نه غذاى جسم. لطف غذاى اين مهمانى، آيات قرآن است که تلاوت يک آيه آن در ماه رمضان، همچون تلاوت تمام قرآن در ماه‏هاى ديگر است.
اين مهمانى، هيچ‏گونه همخوانى وشباهتى با مهمانى‏هاى دنيوى ندارد؛ خداوندِ عالِم و غنى و خالق و باقى و عزيز و جليل، ميزبان انسان‏هاى جاهل و فقير و فانى و مخلوق و ذليل و محتاج مى‏شود.
در وسائل الشيعه  براى اخلاق روزه‏دار در ضمن روايت مفصّلى مى‏خوانيم: «روزه‏دار بايد از دروغ، گناه، مجادله، حسادت، غيبت، مخالفت با حقّ، فحش و سرزنش و خشم، طعنه و ظلم و مردم آزارى، غفلت، معاشرت با فاسدان، سخن‏چينى و حرام‏خوارى، دورى کند و نسبت به نماز، صبر و صداقت داشته و به ياد قيامت توجّه خاصّ داشته باشد».
شرط حضور در اين مهمانى، فقط تحمّل گرسنگى نيست. در حديث مى‏خوانيم: «کسى که از اطاعت رهبران آسمانى سرباز زند و يا در مسائل شخصى و خانوادگى با همسرش بدرفتار و نامهربان باشد ويا از تأمين خواسته‏هاى مشروع او خوددارى کند و يا پدر ومادرش از او ناراضى باشند، روزه او قبول نيست وشرايط اين ضيافت را به جاى نياورده است».
ارزش رمضان، به نزول قرآن است. ارزش انسان‏ها نيز مى‏تواند به مقدارى باشد که قرآن در آنها نفوذ کرده باشد.
خطبه شعبانیه
 از حضرت على7 نقل شده که رسول خدا9 روز جمعه آخر ماه شعبان خطبه‏اى خواند و پس از حمد و ثنای خداوند فرمود:
ای مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به شما رو كرده است، ماهى كه بهترين ماه، روزهايش بهترين روزها و شب¬هايش بهترين شب¬ها و ساعاتش بهترين ساعات است. ماهى كه  در آن به مهمانى خدا دعوت شده¬اید.  نفس¬هاى شما، ثواب تسبيح و خواب شما، عبادت است، اعمالتان در آن پذيرفته و دعايتان مستجاب است. خدا را خالصانه بخوانید كه شما را براى روزه و خواندن قرآن موفق بدارد. بدبخت کسی است از آمرزش و مغفرت خدا در اين ماه‏ محروم گردد.
با گرسنگى و تشنگى، گرسنگى و تشنگى روز قيامت را ياد كنيد و بر فقرا و مساكين صدقه دهيد و به بزرگان خود احترام گذارید و به خردسالان ترحم كنيد و صله رحم كنيد و زبان خود نگهداريد و از محرمات، چشم بپوشيد و گوش ببنديد. بر يتيمان مهر ورزيد تا بر يتيمان شما مهر ورزند و از گناهانتان توبه كنيد و در وقت نماز دست به دعا برداريد كه بهترين ساعتی است که خداوند در آن نظر لطف به بندگان خود دارد و به دعا و مناجات آنها پاسخ دهد و فرياد آنها را لبيك گويد و درخواست و دعاى آنها را مستجاب كند.
ای مردم! شما در بند كردارتان هستید، با استغفار خود را رها سازيد، بار سنگین گناهانتان را با سجده¬های طولانی سبک كنيد و بدانيد كه خداوند متعال به عزت خود قسم خورده كه نمازگزاران و ساجدان را عذاب نكند.
ای مردم! هر كه در این ماه يک روزه¬دار را افطاری دهد، نزد خدا ثواب آزاد كردن بنده‏اى دارد و گناهان گذشته‏اش آمرزيده گردد. سؤال شد: يا رسول اللَّه همه  بر آن توانائى نداريم، فرمود: از خدا بپرهيزيد گرچه با نصف خرما و به مقداری آب باشد.
هر كه در اين ماه خوش‏خلقى كند، جواز عبور صراط او باشد در روزى كه همه قدم¬ها بلغزد. هر كه بر زیردستان آسان و سبک گیرد، خداوند حسابش را آسان گیرد و هر كه از شرارت دست بردارد، خداوند خشم خود را از او باز دارد و هر كه در آن يتيمى را گرامى دارد، خدا او را گرامى دارد و هر كه صله رحم كند، با او به رحمت خود صله نمايد و هر كه قطع‏ رحم كند، رحمتش را از او ببرد. هر كه نماز مستحبى بخواند، خدا برات آزادى از آتش به او دهد و هر كه واجبى ادا كند، ثواب هفتاد واجب در ماههاى ديگر را دارد و هر كه بر من بسيار صلوات بفرستد، خدا روزى كه ميزان¬ها سبک است، ميزانش را سنگين كند. هر كه يک آيه از قرآن بخواند، ثواب ختم قرآن در ماههاى ديگر را دارد.
ای مردم! در اين ماه درهاى بهشت گشوده است، از خدا بخواهيد كه به روی شما نبندد و درهاى دوزخ بسته شده، از او بخواهيد كه به روى شما نگشايد. شياطين دربند و زنجیرند، از خدا بخواهيد كه ديگر آنها را بر شما مسلط نكند.
امير المؤمنين فرمود: من برخاستم و عرض كردم: يا رسول اللَّه كدام عمل در اين ماه بهتر است؟ فرمود: اى أبو الحسن بهترين عمل تقوا و ورع از محرمات الهی است. سپس آن حضرت به گریه افتاد، عرض كردم يا رسول اللَّه چرا گريه می¬كنید؟ فرمود: ای علی! تو را می¬نگرم كه در این ماه در حال نماز، شقى‏ترین افراد ضربتى بر فرقت زند و محاسنت را به خون سرت رنگین كند. امير المؤمنين فرمود: آیا در آن صورت دين من سالم است؟ «أَ فِى سَلامَهٍ مِنْ دِينِى» فرمود: آری. اى على هر كه تو را بكشد مرا كشته و هر كه تو را به خشم آرد، مرا به خشم آورده و هر كه تو را دشنام دهد، مرا دشنام داده است. زيرا تو جان منى، روحت از روح من و وجودت از وجود من است.
البته باید مراقب باشیم تا با نحوه دعا و عبادت و سر و صدا و بدخلقی با اطرافیان و خانواده و یا اسراف و تبذیر و بی¬عدالتی در میهمانی و افطاری¬ها، خدای نکرده نه تنها ثوابی را درک نکرده باشیم، بلکه بارگناه خود را سنگین¬تر سازیم.

[صفحه ]»      >>  صفحه بعد  >>>

فهرست
امتیازات قرآن
تدبرّدرقرآن
رمضان
روزه
دعا
اهمیت نماز
امربه معروف ونهی ازمنکر
تفسیرسوره حمد
نمازشب
دو واجب فراموش شده
پدرومادر
شكر و سپاس گزاری
مأموران الهی
مقدّسات در اسلام
تفسیرسوره قدر
هجرت
مقدرّات
اهلبیت
مودّت اهلبیت
امامت و ولایت
امام زمان
شفاعت
گناه و نافرمانی
معاد
توبه
انفاق
مسجد
آداب اجتماعی
خانواده
عید رستگاران

اين سايت متعلق به مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني مي‌باشد"
www.TarvijeQuran.com