امام زمان(عج) در نامه ای فرموده اند: «وَ اکثِروُا الدُّعاءَ بتعجیلِ الفَرَجِ فإنَّ ذلکَ فَرَجُکُم؛ برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید، زیرا مایه ی فرج شماست».
کتابخانه

راه تربيت
بسم الله الرحمن الرحيم
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْليكُمْ ناراً»   (1- تحريم، 6)

«اي كساني كه ايمان آورده‌ايد، خود و خانواده خويش را از آتش جهنم نگه داريد».

 
علي(ع) در توضيح آيه فوق مي‌فرمايد: خود و خانواده و فرزندانتان را تعليم خير دهيد و آنان را تربيت كنيد (تا از آتش جهنم حفظ شويد)    (2- تفسير الميزان، ج19، ص689) معروف است كه خداوند هزار و يك اسم دارد، كه در دعاي جوشن كبير از امام سجاد عليه السلام آمده است و بعضي از آن اسامي در قرآن هم آمده كه بعد از اسم «الله» كلمه «رب» بيشترين تكرار را در قرآن دارد، در آيه اول سوره حمد (فاتحه) مي‌خوانيم: «الحمد لله رب العالمين» حمد و ستايش مخصوص خدايي است كه پروردگار (تربيت كننده و مربي) عالميان است. اين مطلب گوياي اين است كه يكي از اساسي‌ترين مسائل در ديدگاه و مكتب متعالي اسلام مسئله تربيت، پرورش و تزكيه انسان است. كه مجموعه روش‌هاي تربيتي اسلام را بايد از ابتداي تولد، و حتي قبل از تولد و در طول زندگي تا پايان بكار گرفت تا انسان در مسير رشد و نمو و تكامل قرار گيرد.
اصولا قدر و منزلت، ارزش و اهميت مسئله تربيت آنقدر واضح و روشن است كه نه تنها انسان بلكه ساير موجودات هم در سايه
«تربيت» و آموزش و پرورش قدر و منزلت بالاتر يا ويژه‌اي پيدا مي‌كنند.
مثلا: دانه =< پنبه =< نخ ريسيده شده  =< پارچه  =< رنگ آميزي  =< به صورت انواع مدل‌هاي لباس در‌ مي‌آيند كه در هر مرحله ارزش مضاعفي پيدا مي‌كند. همچنين آهن و چوب و طلا از زماني كه به صورت سنگ معدن، يا چوب به صورت الوار، استخراج و تربيت و پرورش داده مي‌شود تا مراحلي كه قيمت و ارزش زيادي پيدا مي‌كنند.
از طرفي هم مي‌بينيم دنيا از نظر مسايل صنعت، تكنولوژي، علم، انرژي اتمي، پتروشيمي و ماهواره و كامپيوتر و ... پيشرفت‌ هاي زيادي كرده است، ولي سؤالي مطرح است كه چرا روز به روز جامعه بشري با همه پيشرفتها، مشكلاتش ، با جنگ و خونريزي و خرابي، استعمار و استثمار حتي در كشورهاي صاحب ادعا، قدرت و تكنولوژي زيادتر مي‌شود بدون شك پاسخ اين است كه؛ درست است از نظر علمي و تكنولوژي پيشرفت كرده ولي از نظر اخلاق، معنويت و انسانيت سقوط كرده‌اند.
پس با اين مقدمه كوتاه و مختصر نتيجه مي‌گيريم كه تنها علم و سرمايه، زور و قدرت نجات بخش انسان نيست، به همين جهت خداوند براي هدايت بشر به سوي هدف و مقصد واقعي پيامبران را فرستاده است و مي‌فرمايد:
«يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذيراً وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنيراً»    (3- احزاب، 45 و 46) اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده! و تو را دعوت‏كننده بسوى خدا به فرمان او قرار داديم، و چراغى روشنى‏بخش!
حال مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني با لطف خداوند و عنايات حضرت وليعصر(عج) جهت نكو‌ داشت مناديان و الگوهاي تربيت شده در مكتب اسلام معلمان و مربيان جامعه فرهنگي و مكتبي، شهيدان عزيز رجائي و با‌هنر و يادگارشان روز امور تربيتي (هشتم اسفند) با مشاركت و همكاري اداره كل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش اقدام به چاپ و نشر اين اثر، به نام «راه تربيت» نموده است كه متشكل از سه بخش:
1- مروري اجمالي بر اصول تربيت در قرآن و حديث
2- نامه 31 نهج البلاغه نامه‌ي اخلاقي، تربيتي اجتماعي از اميرالمؤمنين(ع) به فرزند عزيزش امام حسن(ع)
3- مرور اجمالي بر اصول تربيتي از امام خميني(ره)
كه اميدواريم مورد استفاده امت اسلامي به خصوص فرهنگيان عزيز، مربيان و معلمان و والدين گرامي دانش‌آموزان قرار گيرد.


مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني
محمد موحدي نژاد
پنجشنبه 12 محرم الحرام 1433 مصادف با روز شهادت
امام زين العابدين عليه السلام مطابق 17/9/1390


[صفحه ]»      >>  صفحه بعد  >>>

فهرست
مقدمه
مروري اجمالي بر گستره و ابعاد تربيت در قرآن و حديث
اول) اهميت و ارزش
دوم) اهداف
سوم) آثار تربيت الهي
چهارم) آثار تربيت غيرالهي
پنجم) عوامل تربيت الهي
ششم) انسان منهاي تربيت
* سفارشاتی از مهربانترین پدر (نامه 31 نهج البلاغه)
* انسان و حوادث روزگار
* مراحل تربيت
* اخلاق اجتماعي
* مبادرت به تربيت اطفال
* روش تربيت فرزند
* توجه به معنويات
* آخرت گرايي
* معيارهاي روابط اجتماعي
* تلاش در جمع آوري زاد و توشه
* نشانه‌هاي رحمت و استجابت دعا
* ضرورت یاد مرگ
* شناخت دنياپرستان
* واقع نگري
* حقوق دوستان
* ارزش‌هاي اخلاقي
* اجمالی از مباني تربيت اسلامي از ديدگاه امام خميني (قدس سره)
اول) اصول تربيت
دوم) ابعاد وگستردگی تربيت
سوم) عوامل تربيت انسان
چهارم) روش‌هاي ويژه‌ي تربيتي
پنجم) موانع تربيت

اين سايت متعلق به مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني مي‌باشد"
www.TarvijeQuran.com